Fotó: Tőkés Hunor
Sajtófotókból nyílt tárlat Kolozsváron a Minerva-ház alagsori termében, ahol az érdeklődők harminchat képet láthatnak a közel száz, a Brassaï 2017 fotópályázatra beérkezett képből. A szakmai zsűri a legjobb képeket válogatta ki a kiállításra.
2018. december 05., 11:432018. december 05., 11:43
Harmadik alkalommal hirdette meg 2017-ben a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete a Brassaï sajtófotó-pályázatot, ahová romániai magyar és külhoni fotóriporterek, újságírók képeit várták.
A korábbi évekhez hasonlóan közel harminc alkotó mintegy ezer felvételét értékelte a Dorel Găină képzőművész, a Kolozsvári Képzőművészeti és Formatervezői Egyetem tanára, Dragoş Georgescu fotóművész, a nagykárolyi Károlyi-kastély kulturális központ igazgatója, Tóth István fotóművész, az Euro Foto Art Egyesület elnöke, valamint Rácz Éva és Szűcs László, a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének elnöke és alelnöke.
Fotó: Tőkés Hunor
Az idei győztes Kerekes István lett, a marosvásárhelyi születésű, Mosonmagyaróváron élő alkotó, akiről a kiállítás megnyitóján megtudhattuk: többszörösen díjazott fotóművész nemzetközi szinten. Szűcs László titokzatosan megjegyezte, hogy Kerekes István olyan díjjal is rendelkezik, amelyet rajta kívül öten kaptak meg eddig, és ő a legfiatalabb, aki magáénak tudhatja. Ez nem más, mint a Nemzetközi Fotóművész-szövetség legmagasabb fokozatú díja, a FIAP háromgyémánt-diplomás fotóművésze cím.
A díjak és különdíjak ünnepélyes átadására a vándorkiállítás egyes állomásain kerül sor, így Kolozsváron fotóriport kategóriában a II. díjat Bánhegyesy Antal, az Euro Foto Art Egyesület Szathmári Pap Károly-plakettel járó elismerését pedig Reményik Andrea vehette át.
Fotó: Tőkés Hunor
További díjak kiosztására január 12-én, szombaton 11 órától Nagyváradon, az Euro Foto Art galériában, majd Csíkszeredában, Marosvásárhelyen és Bukarestben számíthatnak az érdeklődők.
A Brassaï 2017 fotópályázat díjazottai
Brassaï 2017 fődíj: Kerekes István (Mosonmagyaróvár/Marosvásárhely)
Szathmári Pap Károly Aranyérem: Molnár Edvárd (Szabadka)
Szathmári Pap Károly Ezüstérem: Veres Nándor (Csíkszereda)
Szathmári Pap Károly Bronzérem: Szigeti Vajk István (Csíkszereda)
A Várad folyóirat különdíja: Sánta István Csaba (Sepsiszentgyörgy)
Hír, eseményfotó kategória
I. díj Veres Nándor (Csíkszereda)
II. díj Ótos András (Újvidék)
III. díj Szekeres Attila (Sepsiszentgyörgy)
Fotóriport
I. díj Molnár Edvárd (Szabadka)
II. díj Bánhegyesy Antal (Kolozsvár)
III. díj Urbán Tibor (Budapest)
Portré
I. díj Szőllősi Mátyás (Budapest)
II. díj Halmágyi Zsolt (Csíkszereda), Kerekes István (Mosonmagyaróvár/Marosvásárhely) megosztva
III. díj Tofán Levente (Kézdivásárhely)
Szociofotó, dokumentarista fotó
I. díj Szigeti Vajk István (Csíkszereda)
II. díj Ótos András (Újvidék)
III. díj Kocsis Csaba (Berettyóújfalu)
Sport
I. díj Halmágyi Zsolt (Csíkszereda), Ótos András (Újvidék) megosztva
II. díj Kerekes István (Mosonmagyaróvár / Marosvásárhely)
III. díj Fekete István (Budapest)
Az Euro Foto Art Egyesület Szathmári Pap Károly plakettje:
Martinek Imre (Torontálvásárhely)
Reményik Andrea (Gyál)
Sándor Csilla (Csíkszereda)
Sinka Pál (Pécska)
Szalai Eszter (Budapest)
Zunko Barnabás (Ungvár, Kárpátalja)
Tőkés Hunor
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!