A torockói unitárius templom
Fotó: Panoramio
Jókai Mór 140 éve megjelent Egy az Isten című regényéről rendez az unitárius egyház és az irodalom viszonyát feltáró kamarakiállítást a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM).
2017. szeptember 14., 13:132017. szeptember 14., 13:13
2017. szeptember 14., 13:292017. szeptember 14., 13:29
Prőhle Gergely főigazgató az MTI-nek elmondta: az 500 évvel ezelőtt elindult reformáció egyik különleges leágazása az unitárius egyház, amely az egyetlen magyar alapítású felekezet.
Története szorosan összekapcsolódik az vallásszabadság eszméjével, amely Európában először Erdélyben, az 1568-as tordai országgyűlésen emelkedett törvényi erőre, szabadon gyakorolhatóvá téve a katolikus, református és evangélikus mellett az unitárius hitet is.
Az unitarizmus, amely ellentétben a katolicizmussal és a nagy protestáns felekezetekkel tagadja a Szentháromság tanát, a 19-20. században a vallásszabadságban gyökerező, belső gondolati szabadságot bátorító hagyományával
Ennek lenyomata az Egy az Isten című regény, amelyben a bécsi udvar intrikája és gonoszsága áll szemben a torockói unitárius emberek tisztaságával - fűzte hozzá.
A szövegközpontú tárlaton kiállítják a regény eredeti kéziratának a PIM gyűjteményében megőrzött oldalait, valamint számos olyan korabeli szakrális, berendezési és használati tárgyat, amelyek a torockói unitárius közösség életét elevenítik fel.
A „Hű, mint az árny, tiszta mint a fény” címet viselő kiállítás megnyitóját csütörtök koraeste rendezik a PIM-ben. Köszöntőt mond Prőhle Gergely és Orbán János Dénes költő, író, közreműködik Adorjáni Bálint színművész és Mocsári Károly zongoraművész.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
A Jézus Krisztus Szupersztár című produkciót láthatja nagycsütörtökön, április 17-én a Kolozsvári Magyar Opera közönsége.
A Gyárfás Jenő festőművész munkásságát bemutató kiállítását technikai okok miatt a tervezettnél korábban zárja a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum, ezért április 15-én kedvezményes belépést és meghosszabbított nyitvatartást kínál látogatóinak.
Életének kilencvenedik évében elhunyt Mario Vargas Llosa, korunk egyik legnagyobb írója. Híradások szerint a Nobel-díjas írót limai házában, családja körében érte a halál.
Április 11-én a romániai mozikban is bemutatkozott a József Attila életét feldolgozó új film
Költészet Napi premierrel indult a romániai mozikban a Reménytelenül – József Attila pszichoanalízise című film.
szóljon hozzá!