Fotó: Krónika
2008. augusztus 15., 00:002008. augusztus 15., 00:00
– Hány éve rendez az E-MIL írótábort?
– Idén tartjuk a hetedik táborunkat, augusztus 21–24. között Árkoson.
– Mitől jelentős ez a rendezvény?
– Elsődleges célja, nyilván, mint minden tábornak, a találkozás. A szó szoros értelmében, nem alkotótáborokat kívántunk és kívánunk szervezni, sokkal inkább egy szakmai fórumot, ahol évente egyszer beszélgetni lehet a szerintünk – írók szerint – égetőnek tartott kérdésekről. Tavaly szó esett a könyvterjesztés hiányosságairól, az irodalmi szervezetek pályázati lehetőségeiről, az irodalmi folyóiratok nem túl rózsás támogatási rendszeréről, szerintem ezek mind olyan témák, amelyek érdeklik az E-MIL több mint 150 fős tagságát, még akkor is, ha jóval alacsonyabb létszámban vannak jelen a rendezvényen.
– Kiknek szól a tábor? Csak íróemberek, E-MIL-tagok vehetnek részt?
– Elsősorban E-MIL tagoknak szól, de természetesen bárkit szívesen látunk. Előző években volt olyan, hogy több mint százan voltunk a zetelaki táborban, ebből csupán harminc-negyven volt író – tehát elmondható, hogy „időnként” érdekli a fiatalokat az irodalom és a körülötte forgó élet.
– Hagyományosan Zetelakán tartják a találkozót, idén viszont Árkosra költözött. Miért?
– Való igaz, az előző hat évben Zetelakán táboroztunk, köszönet ezért mindenkinek, aki ott segítségünkre volt az évek során, idén azonban úgy döntöttünk, ideje helyszínt, környezetet váltani. Az új helyszín, az árkosi Európai Tanulmányi Központ sokkal megfelelőbb egy ilyen jellegű rendezvénynek – elég, ha csak a 40-50 embert is befogadni képes vetítőteremmé alakítható konferenciatermet említem…
– A mai magyar irodalomkritikáról és az irodalmi filmforgatókönyvről hallhatnak előadásokat a résztvevők. A kritika- és a forgatókönyvírást szorgalmazzák ezzel? Népszerű műfajok ezek manapság?
– „Ki, kit, miért és főleg milyen általánosításokkal ellátott értékrend szerint kritizál? Létezik-e napjainkban kultúrpolitikai irodalomkritika, és ha nem, miért?” – ilyen, és ehhez hasonló kérdések szerepelnek táborunk pályázati dossziéjában. Nem nevezném népszerű műfajoknak, csak egy szűkebb réteget érdekelnek ezek a dolgok, de mi ehhez a szűk réteghez tartozunk. Filmforgatókönyvekről már az előbbi években is szó esett, és az idén is boncolgatjuk a témát. Régi tervem összehozni a fiatal erdélyi filmeseket, rendezőket, operatőröket a fiatal erdélyi írókkal – nyilván, néhányan már ismerik egymást. Úgy vélem, ebből igazán jó dolgok születhetnének, de ma még ennek a folyamatnak csak a kezdetén tartunk.
– Milyen rangot szerzett, és merre tart a rendezvény? Ideális esetben – mondjuk, tíz év múlva – hogy fog kinézni az E-MIL tábora? Milyen műhelyei, előadói, sajtóvisszhangja lesz?
– A rendezvény a tizedik kiadása felé halad. A tábor szervezőjeként nem ítélhetem meg a rangját – talán azok tehetik meg, akik mindeddig megfordultak a táborunkban. Ideális esetben, tíz év múlva, saját tulajdonunkban levő fordítóházunk teraszán fogunk irodalmi táborozni, nagyokat lakomázunk majd, és tolongnak a támogatók a kapunknál... De ez az ideális eset még jövő idő, így addig is megírjuk az évi félszáz pályázatunkat, tábor előtt kölcsönökbe verjük magunkat, mert ugye, utánfinanszírozott pályázati világban élünk.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.