Az erdélyi magyar színházak többsége az idei évad előadásaiból válogatta ki azt az egy produkciót, amely versenybe száll majd a szemlén. A székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház a Katonák, katonák című Zalán Tibor-drámát, a Kolozsvári Állami Magyar Színház az Egy igenért vagy egy nemért című Nathalie Sarraute-művet, a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat Witold Gombrowicz Yvonne, burgundi hercegnőjét, a Csíki Játékszín az Ármány és szerelem című Friedrich Schiller-klasszikust adja elő. A temesvári Csiky Gergely Állami Színház a névadó művével, az Ingyenélőkkel, a nagyváradi Szigligeti Ede társulat Nell Dunn Gőzben című drámájával, a házigazda Figura társulat pedig a Rókajátékkal szerepel a fesztiválon. A szatmárnémeti Harag György Társulat és a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház az előző évadban bemutatott Márton partjelző fázik című Hamvai Kornél-drámát, illetve Tamási Áron Boldog nyárfalevelét hozza el Gyergyószentmiklósra. A magyar társulatok mellett jelen lesz a fesztiválon a nagyszebeni Radu Stanca Színház német tagozata és a Temesvári Állami Német Színház, valamint a Bukaresti Állami Zsidó Színház.
Versenyen kívül szerepelnek a programban a marosvásárhelyi és a kolozsvári magyar, valamint a temesvári német színihallgatók, továbbá a sepsiszentgyörgyi M Stúdió – Örkény István Tóték című drámájával és a marosvásárhelyi Yorick Stúdió Színház az Alvajáró románccal. Az előadásokon kívül számos kísérő rendezvényt is tartanak: színházi műhelyeket, felolvasóesteket és író-olvasó találkozókat. „A kollokvium a százéves Gyergyószentmiklós első jelentősebb, nagy tömegeket megmozgató eseménye” – jelentette ki Béres László, a Figura színház igazgatója, hozzátéve, hogy a műsorterv összeállításánál igyekeztek összművészeti jelleget kölcsönözni a rendezvénynek. A meghívott neves színházi személyiségek közül Visky András, Hatházi András és Kiss Csaba drámaíró, Florin Fieroiu koreográfus, David Esrig rendező és Zsehránszky István színikritikus nevét emelte ki az igazgató.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.