Az erdélyi magyar színházak többsége az idei évad előadásaiból válogatta ki azt az egy produkciót, amely versenybe száll majd a szemlén. A székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház a Katonák, katonák című Zalán Tibor-drámát, a Kolozsvári Állami Magyar Színház az Egy igenért vagy egy nemért című Nathalie Sarraute-művet, a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat Witold Gombrowicz Yvonne, burgundi hercegnőjét, a Csíki Játékszín az Ármány és szerelem című Friedrich Schiller-klasszikust adja elő. A temesvári Csiky Gergely Állami Színház a névadó művével, az Ingyenélőkkel, a nagyváradi Szigligeti Ede társulat Nell Dunn Gőzben című drámájával, a házigazda Figura társulat pedig a Rókajátékkal szerepel a fesztiválon. A szatmárnémeti Harag György Társulat és a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház az előző évadban bemutatott Márton partjelző fázik című Hamvai Kornél-drámát, illetve Tamási Áron Boldog nyárfalevelét hozza el Gyergyószentmiklósra. A magyar társulatok mellett jelen lesz a fesztiválon a nagyszebeni Radu Stanca Színház német tagozata és a Temesvári Állami Német Színház, valamint a Bukaresti Állami Zsidó Színház.
Versenyen kívül szerepelnek a programban a marosvásárhelyi és a kolozsvári magyar, valamint a temesvári német színihallgatók, továbbá a sepsiszentgyörgyi M Stúdió – Örkény István Tóték című drámájával és a marosvásárhelyi Yorick Stúdió Színház az Alvajáró románccal. Az előadásokon kívül számos kísérő rendezvényt is tartanak: színházi műhelyeket, felolvasóesteket és író-olvasó találkozókat. „A kollokvium a százéves Gyergyószentmiklós első jelentősebb, nagy tömegeket megmozgató eseménye” – jelentette ki Béres László, a Figura színház igazgatója, hozzátéve, hogy a műsorterv összeállításánál igyekeztek összművészeti jelleget kölcsönözni a rendezvénynek. A meghívott neves színházi személyiségek közül Visky András, Hatházi András és Kiss Csaba drámaíró, Florin Fieroiu koreográfus, David Esrig rendező és Zsehránszky István színikritikus nevét emelte ki az igazgató.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.