2007. április 13., 00:002007. április 13., 00:00
Gyarmati Zsolt, a Csíki Székely Múzeum igazgatója elmondta, a Munkácsy-kiállítással párhuzamosan – de külön belépőjeggyel – megtekinthető majd az intézmény hat állandó tárlatából négy. A Vidékünk állatvilága című ideiglenesen szünetel, egy másikat pedig kölcsönadtak Székelyudvarhelyre – ám a többi négy látogatható. A Székelyudvarhelyre kölcsönadott tárlat 14–19. századi fegyvereket mutat be, ezek között vannak hadászati, vadászati eszközök, díszfegyverek, továbbá ütő-, szúró-, vágó-, védő- és lőfegyverek is. Mindkét tárlat a Munkácsy-kiállítás után, várhatóan augusztus elején lesz újra látogatható a Csíki Székely Múzeumban.
A Hagyományos Népi Mesterségek Csíkban című néprajzi kiállítás 2005 nyarán nyílt, nyolc teremben, több mint 400 négyzetmétert foglal el. A tárlat többek között a 19. század folyamán és a 20. század elején folytatott hagyományos csíki mesterségeket mutatja be, így a kerámiakészítést, vasművességet, szövést, fonást vagy famegmunkálást. Ezenkívül megtekinthető majd a Csíksomlyói ferences nyomda és könyvkötő műhely című kiállítás, amely a ferences rend erdélyi működésének egyik legvirágzóbb helyszínét és korszakát ismerteti, illetve a Kájoni János által alapított csíksomlyói nyomda három évszázados tevékenységét szemlélteti. „Papírrestauráló részlegünk az ország élvonalába tartozik” – hangsúlyozza Gyarmati Zsolt a Megmentett szakrális kincseink című restaurálási kiállítás kapcsán. A tárlat jórészt könyveket, kódexeket, okleveleket és nyomdatörténeti eszközöket mutat be. Aki május 5–július 15. között Csíkszeredába utazik megtekinteni az egyedülálló Munkácsy-tárlatot, ellátogathat Zsögödre is, ahol április végén nyit a felújított Nagy Imre Képtár, új időszaki kiállítással.
Márton Róbert
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.