Az inkvizíció motívumai, Mohács bukása, a háború visszatérő szelleme is megjelenik Árkossy alkotásain
Fotó: kolozsvári Művészeti Múzeum
A világtörténelem képnyelven előadható eseménysorai láthatóak Árkossy István képzőművész alkotásain, amelyekből szerdán nyílik kiállítás a kolozsvári Művészeti Múzeumban. Az ebben a hónapban látogatható tárlat anyagának tematikája az egyiptomi óriásdinasztiák kihalásának példájától kezdve egészen felpörgött korunk versenyszelleméig sok mindent átfog.
2021. február 03., 15:482021. február 03., 15:48
2021. február 03., 16:022021. február 03., 16:02
Árkossy István képzőművész alkotásaiból nyílik kiállítás szerdán a kolozsvári Művészeti Múzeumban. Az intézmény közlése szerint a február 28-ig látogatható, Időutazás című tárlat megnyitóját a járványügyi intézkedéseknek megfelelően tartják a múzeumnak otthont adó Bánffy-palotában.
Árkossy István Kolozsváron született 1943-ban. A Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskola képgrafika szakán diplomázott 1966-ban Feszt László tanítványaként. Már egyetemi évei alatt szoros kapcsolatba került erdélyi szerkesztőségekkel és könyvkiadókkal, ahol rendszeresen jelentek meg rajzai, illusztrációi. Államvizsga után a jeles kolozsvári irodalmi-művészeti és kritikai hetilap, az Utunk szerkesztőségének munkatársa lett, itt két évtizeden át hétről hétre Erdély művészeti és szellemi eseményeinek lapgrafikai megjelenítése volt a feladata. Mindemellett több sajtótermék grafikai arculatát is kialakította az esztendők során.
Miután 1971-ben zsögödi Nagy Imre festőművész rézkarcprése hozzá került,
A szerkesztőségi munka jellege és elsősorban a Kriterion Könyvkiadóhoz fűződő szoros kapcsolata eredményezte, hogy mintegy háromszáz megtervezett kötet került ki már akkoriban kezei alól.
Festészeti anyaggal az 1982-es kolozsvári kiállításán jelentkezett először. Mintegy félszáz egyéni kiállítást rendezett az évek során, és számos csoportos tárlaton, valamint nemzetközi művészeti seregszemlén kerültek bemutatásra művei.
Elismerései között említjük a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét, valamint az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) Szolnay Sándor-díját (2018).
„Amikor felötlött bennem annak gondolata, hogy a reneszánsz nagymesterek arcképcsarnokának megfestése után és a múlt számomra mindenkor vonzó világában megtett szellemi kalandozások során szerzett némi tapasztalatokkal felruházva ismét egy olyan területre merészkedjek, ami hasonlóképpen „időillatú”, újból kitárult előttem az Időkapu, én pedig örömmel beléptem rajta.
– idézi a múzeum közleménye idézi a képzőművészt. Mint Árkossy írja, innen kiindulva érezte az esélyt, hogy az egykori tartalmak a szimbólumok prizmáján kivetítve némileg akár új értelmezést is nyerhetnek. Csak fel kellett gondolatban lapozni az események időrendi példatárát, ami gazdagságát tekintve kétségtelenül kimeríthetetlen.
A művész úgy fogalmaz, az utóbbi évben elkészült és 2020 tavaszán a Kolozsvári Művészeti Múzeum Bánffy-palotai termeiben első alkalommal nyilvánosság elé kerülő húsz darab százszor száz centiméteres vászon arra hivatott, hogy osztozzon az egykori történések képnyelven előadható eseménysorán az egyiptomi óriásdinasztiák kihalásának példájától kezdve, egészen a felpörgött korunk Start címmel jelzett, mindennapjainkat átszövő versenyszelleméig. „S idővel, ahogy egyre terült a festék, formát öltöttek a különféle idézetek: az inkvizíció motívumai vörös-zöld komplementer színeivel, „Néró, az őrült”, ahogy felgyújtja Rómát, Mátyás után Mohács a bukás erjedő folyamatának érzetével, Savonarola szellemi és testi lángolása, Jeanne d’Arc nemzeti hősként üdvözült fehér példája, a gépek vörösbe ágyazott forradalma, vagy a mindent feketébe öltöztető háború krónikusan visszatérő szelleme mellett Szent István színtiszta alakja” – részletezte az alkotó.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
szóljon hozzá!