Tibeti nyelvtanfolyamot indítottak a Sapientián működő központban
Ki gondolná, hogy olyan fiatalok is akadnak Székelyföldön, akik a manapság divatos angol, német vagy francia nyelvkurzusokon kívül hindi vagy tibeti nyelvtanfolyamra járnak.
2006. május 18., 00:002006. május 18., 00:00
Márpedig a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai épületében működő Kőrösi Csoma Sándor Kelet-kutató Központban erre is van példa. Az egyetem vendégoktatója, Bangha Imre indológus három évvel ezelőtt indította el a humántudományi tanszék keretében működő Kelet-kutató központot, amelynek elsődleges célja India, Tibet és Közép-Ázsia kultúráinak tudományos kutatása. Az elmúlt évek során neves külföldi professzorok, orientalisták, indológusok tartottak előadásokat Tibet történelméről, a buddhizmusról, ugyanakkor nyelvtanfolyamokat és rendszeres filmvetítéseket szerveznek. Hogy miért? Lelkesedésből – válaszolja őszintén Kakas Beáta, a Sapientia-egyetem fiatal vendégoktatója.
A szellemi menekvés és feltöltődés világa A Kőrösi Csoma Sándor Kelet-kutató Központ keretében már jó ideje hindi nyelvoktatás zajlik, nemrégiben pedig tibeti nyelvoktatást is indított Kakas Beáta. A budapesti vendégtanár az ELTE Belső-Ázsia Tanszékének tibeti szakán orientalista oklevelet, az indoeurópai nyelvtudományi tanszéken pedig indológiai oklevelet szerzett. Tibeti, hindi és szanszkrit nyelven beszél, és mint megjegyezte, számára szinte természetesnek tűnik, hogy Kőrösi Csoma Sándor szülőföldjén tibeti nyelvet oktasson. „Mindig is érdeklődtem a buddhizmus iránt, de mivel 15-16 évvel ezelőtt nem nagyon lehetett magyar nyelvű könyveket kapni a buddhizmusról, eldöntöttem, megtanulok tibetiül. Egészen más világot ismer meg az ember, ha ezzel kezd foglalkozni. Úgy érzem, szellemi menekvést és egyben feltöltődést jelent, ha időnként kimegyek Tibetbe” – magyarázta lapunknak Beáta a távoli kultúra iránti kötődését.
A kultúrtörténettől a beszélt nyelvig Az első tibeti nyelvóráján negyven érdeklődő vett részt – emlékszik vissza Kakas Beáta –, idővel számuk hétre csökkent, ők viszont rendszeresen részt vesznek az órákon. Mint elmondta, az első óra kultúrtörténettel indult, majd fokozatosan ismerkednek a tanítványok a betűkkel. Három hónap alatt szerinte meg lehet tanulni a klasszikus tibeti nyelven íródott szövegek olvasását. Ezt követően látnak hozzá a modern – beszélt – tibeti elsajátításához, ez is újabb három hónapot vesz igénybe. A klasszikus tibeti nyelvű szövegek olvasása pedig már lehetővé teszi, hogy az érdeklődők akár 7. századi buddhista szentiratokkal, történelmi forrásanyagokkal, tibeti orvoslási és asztrológiai művekkel ismerkedhessenek. „Gyerekkorom óta példaképem Kőrösi Csoma Sándor, így amint alkalmam adódott, beiratkoztam a hindi és a tibeti nyelvkurzusra is. A tibetivel összehasonlítva a hindi nyelv könnyű, hiszen úgy ejtjük ki a szavakat, ahogy leírjuk. De egyik sem megtanulhatatlan” – kapcsolódik be a beszélgetésbe Tőke Emőke, a Sapientia-egyetem negyedéves hallgatója. Emőke elmondta, kezdetben a baráti körében sokan megmosolyogták, hogy hindi nyelvtanfolyamra jár, mondván, nem ér vele sokat. Úgy tűnik, nincs igazuk, az angol–román szakos lány az elmúlt időszakban ugyanis sikeresen vette az akadályokat, és a nyáron egy tíznapos indiai kiránduláson vehet részt. Szintén a kitartó tibeti nyelvtanfolyam látogatói között említhetjük Mihály Vilmát, aki német és angol nyelvet tanít az egyetemen. Tibetbe, Nepálba szeretne ellátogatni, ezért kezdte tanulni a tibeti nyelvet. Vas Izabella ugyan még csak tizenegyedik osztályos, de már azt fontolgatja, hogy az ELTE kínai és tibeti szakára iratkozik be. Mint elmesélte, gyerekkora óta vonzódik Kelet világához, ezért döntött úgy, hogy a kutatóközpont révén megpróbál közel kerülni hozzá.
Hirdetés
szóljon hozzá!
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
szóljon hozzá!