2011. április 11., 09:582011. április 11., 09:58
Az ünnepi közgyűlésen, a kolozsvári Bethlen Kata Diakóniai Központban Egyed Ákos tiszteletbeli tag elmondta: szerencsés volt az EMKE rendszerváltás utáni újraalakulása, hiszen sikerült átmenteni azokat az értékeket, amelyeket az 1885-ben megalakult szervezet eredetileg képviselt. Dávid Gyula, a szervezet tiszteletbeli elnöke elmondta: 1885-ben, a kiegyezés után Erdély mostoha országrész volt Magyarország számára, nem foglalkoztak az itteni értékek ápolásával, ezért ebben az időszakban mintegy 100 ezer magyar vándorolt el innen.
Az EMKE azért jött létre akkor, hogy a kultúra, az egyház és az iskola pilléreire támaszkodva megmentse ezeket az értékeket. Trianon után a szervezetet megszüntették, a rendszerváltás után viszont ez volt az első magyar civil szervezet, amelyet az RMDSZ létrehozott, hiszen a kultúra révén tudja csak megtartani identitását az erdélyi magyarság. Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, a művelődésügyi minisztérium vezetője sikertörténetnek nevezte a szervezet 20 évét a társadalomszervezésben, a kultúraszervezésben elért sikereik miatt. Mint mondta, művelődésügyi miniszterként sikerült elérnie, hogy az erdélyi magyar kultúrára többet áldozzon a minisztérium, a magyar műemlékek felújítására például az utóbbi 10 évben a műemlékvédelemre szánt büdzsé 0,9 százalékát költötték, idén azonban ennek a pénznek a 20 százalékát fordítják magyar műemlékekre, napokon belül kezdődik például a kolozsvári kétágú templom felújítása. Mint mondta: Erdély kulturális autonómiájának feltételeit szeretnék biztosítani, tavasszal nyújtják be az ezzel kapcsolatos törvénytervezeteket a parlament elé.
„Amíg én leszek az RMDSZ elnöke, kiemelt partnernek fogjuk tekinteni az EMKE-t” – mondta a politikus. Az ünnepi alkalmon az EMKE segítségével létrejött szervezetek, a 120 éves Erdélyi Kárpát-Egyesület és a 90 éves Romániai Magyar Dalosszövetség képviselői is felszólaltak. Az ünnepi közgyűlésen Dáné Tibor Kálmán elnök kiosztotta a szervezet díjait is. Posztumusz tiszteletbeli taggá választották például Domokos Gézát, az RMDSZ első elnökét, akinek meghatározó szerepe volt az EMKE létrehozásában, de díszoklevelet kapott lapunk munkatársa, Könczey Elemér is az EMKE grafikai arculatának kidolgozásáért.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!