A költőóriás emléke előtt tisztelegnek
Fotó: MTI
Kányádi Sándor emléke előtt tiszteleg, és Székelyudvarhelyt hívta díszvendégül a magyar nyelv és könyv ünnepe, a Budavári Könyvünnep, amelyet a hétvégén, péntektől vasárnapig tartanak a budai várban.
2018. augusztus 31., 11:142018. augusztus 31., 11:14
Amint a rendezvény honlapján szerepel, az immár tizenhatodjára megrendezett könyvünnepet Kányádi Sándor emlékének szentelik: az idén elhunyt Kossuth- és Herder-díjas költő, a nemzet művésze – nem mellesleg Budavár díszpolgára – egész életművét áthatja a nagy elődök iránti tisztelet és az anyanyelv megtartó erejébe vetett hit.
„Játszva magyarul című verse tömören foglalja össze, mit is jelent ez: „aki megért / s megértet / egy népet / megéltet”.
Mindhárom nap emlékezünk Sándor bácsira, akinek oly’ sok szép versét, gondolatát, kezdeményezését őrizzük” – írják honlapjukon a szervezők. Kifejtik, neki köszönhető többek között a magyar mesemúzeum ötlete, a Tabánban felállított Elek apó kútja vagy a budavári Tóth Árpád műfordítói díj.
Kányádi budai lakóháza közelében, a Virág Benedek-házban emlékkiállítást nyitnak a könyvünnep első napján, másnap Kányádi-emlékesttel köszöntik a Jókai Anna-szalon egyéves születésnapját, vasárnap pedig a Kaláka együttes emlékkoncertjét hallgathatja meg a közönség.
A székelyföldi város a hagyomány és a modern ötvözetének jegyében lakja be a számára felkínált teret, ahol ízelítőt nyújthat a székely népi kultúrkincsből. Fellép a Boróka Néptáncegyüttes, közönségtalálkozót tartanak székelyudvarhelyi szerzőkkel: Nagy Koppány Zsolttal és Farkas Wellmann Évával, a rendezvényen közreműködik az Evilági Zenekar. A gazdag mondavilágban gyökerező Székelyföldi Legendárium térképeit, a tájegységek ízes beszédét, hitvilágát és csodaszépen megrajzolt környezetét is bemutató rajzfilmeket is meg lehet tekinteni.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!