2011. május 20., 08:322011. május 20., 08:32
„Igazságtalanság, ami Csiki életművével történik – vélekedett Kántor a színház stúdiótermében folytatott beszélgetésen –, mert ő az egyik legjobb magyar kisregény, a Titkos fegyverek szerzője, ennek dacára nincs az őt megillető helyen a köztudatban, a drámái is felfedezésre várnak, Magyarországon például még egyetlen drámáját sem vitték színre.” (Kolozsváron a magyar színház Harag György rendezésében bemutatta az Öreg ház című drámáját 1978-ban, még a megjelenés évében, A Nagypapa látni akar benneteket című színművét pedig Temesváron mutatták be 1979-ben.)
Ennek a tartozásnak egy részét rótta le Kántor Lajos a Barátom a malomban című kötettel, amely – irodalomtörténeti értékén túl – kettejük barátságának dokumentumgyűjteménye; harmadik „főszereplője” pedig egy százéves kalotaszentkirály-zentelki malom, amely előbb a Csiki, majd a Kántor család tulajdona lett, és a menedéket jelentette Csiki Lászlónak az emigrálása előtti zaklatott években.
A kötet alcíme – Négykezes Csiki Lászlóval – jól érzékelteti annak személyes hangvételét: levelekből, beszélgetésekből, közös irodalmi és hétköznapi élményekből, barátokra való meghitt visszaemlékezésből áll össze. Tartalmazza ugyanakkor a Visszaút (Kolozsvár főtere 1991 őszén) című hangjátékot is, amelyet első ízben mutattak be a Kolozsvári Állami Magyar Színház művészei: Albert Júlia, Albert Csilla, Laczó Júlia és Dimény Áron. Visky András író, drámaíró, a színház igazgatóhelyettese úgy fogalmazott: az ősbemutató közönsége egy „keserű, de nagyon Csiki László-s” darabot nézhetett-hallgathatott végig.
Az eredetileg rádiójátéknak írt mű helyszíne Kolozsvár főtere, kevéssel a rendszerváltás után, főszereplői az évtizedek óta emigrációban élő, de szülővárosa, az elveszett paradicsom után sóvárgó Józsi bácsi, az anyaországba néhány éve áttelepült Péter és Imre, aki otthon élte meg a ’89. decemberi változásokat, és most megpróbál túlélni az ébredező piacgazdaság és a teljes jogi, kisebbségpolitikai és ideológiai káosz mindennapjaiban. A párbeszéd valóban „keserű”, érződik rajta az 1990-es kiábrándulás, a cinikusan egymásnak vetett kérdéseket-válaszokat ritkán szakítja meg egy-egy őszinte, szomorú mondat. „Ez a húsz évvel ezelőtti, nagyon sötét látomás szerencsére ma már csak figyelmeztető, hisz a város legtöbb lakójában mára egy sokkal jobb, optimistább Kolozsvár-kép él” – mondta Kántor Lajos.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!