2009. július 10., 10:342009. július 10., 10:34
Lázár-Prezsmer Endre főszervező lapunknak elmondta: a tábor egyedülálló az országban, voltak ugyan korábban hasonló rendezvények, de azoknak nem volt folytatása. „Rengeteg tehetséges zenész van a környéken, de a dzsesszoktatás elenyésző az országban. Ezt a hiányt igyekeztünk pótolni, amikor megrendeztük az első tábort, és ez a fő cél most is” – magyarázta Lázár-Prezsmer Endre. A főszervező hozzátette, a táborban neves zenészek tartanak hangszeres képzést, de dzsesszelméletet és dzsessztörténetet is tanulhatnak a résztvevők, esténként koncerteket szerveznek, melyre a nagyközönséget is várják. Mint mondta, eredetileg a tábort a régióbeli zenészeknek szánták, de nagyon hamar híre ment, és az egész országból érkeztek jelentkezők.
„Az első táborban sokat segített Márkus Tibor magyarországi zongorista, aki a Szombathelyi Lamantin Jazz Fesztivál és Improvizációs Tábor egyik szervezője, melyet idén nyolcadik alkalommal rendeztek meg. Tulajdonképpen ezt a rendezvényt tekintettem mintának a mi táborunkhoz” – mondta Lázár. A szervező elmondta, hogy délelőttönként egyéni hangszeres oktatás zajlik, melynek során a meghívott zenészek a résztvevők képességeihez mérten egyénileg foglalkoznak mindenkivel.
„A táborlakókat első nap zenekarokba osztjuk be, és a hét során mindegyik ilyen ideiglenes zenekar 3 számot próbál, amit a tábor végén előadnak. Így a résztvevők megismerkedhetnek a dzsesszzenekari zenélés élményével” – magyarázta a szervező. Idén egyébként több mint harmincan jelentkeztek a táborba, a legfiatalabb résztvevő 8 éves, ő dobolni fog, de a 30-as, 40-es korosztály is képviselteti magát, konzervatóriumot végzett zenészek, rock- és népzenészek egyaránt jelentkeztek.
A vezető, oktató tanárok idén: Lakatos Ágnes (Budapest) – ének, Eichinger Tibor (Budapest) – gitár, Grencsó István (Budapest) – szaxofonok, fuvola, Nicolas Simion (Köln) – szaxofonok, klarinétok Márkus Tibor (Budapest) – zongora, dzsessztörténet, Mircea Tiberian (Bukarest) – zongora, dzsesszelmélet, Csuhaj Barna Tibor (Budapest) – nagybőgő, basszusgitár és Jeszenszky György (Budapest) – dobok, ütőshangszerek. Közülük sokan a tábor visszatérő oktatói.
Az esti koncerteken fellép többek között a Márkus Tibor–Márkus Dávid Duo, a Lakatos Ágnes–Csuhaj Barna Tibor Duo, a Trans-formation és a Masina Jazz Csoport Magyarországról, valamint a Mircea Tiberian–Liviu Butoi Duo, valamint Nicolas Simion és Sorin Romanescu Romániából.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.