Fotó: Mediafax
2008. június 09., 00:002008. június 09., 00:00
A francia színművésznő könnyed humorral és öniróniával válaszol a média képviselőinek kérdéseire. Megtudhatjuk – többek közt –, hogy legszívesebben Philippe Noiret-vel és Gérard Depardieu-vel dolgozik együtt; hogy nem Bunuelnek kellett győzködnie őt A nap szépe és a Tristana főszerepének elvállalásáért, hanem épp fordítva; hogy csakis anyanyelvén szeret játszani; valamint hogy nem követi az Eb mérkőzéseit, mert nem kedveli a focit.
Deneuve egyébként, igazi dívához illően, közel fél órás késéssel érkezett szombat délután a Köztársaság moziba, ahol a tiszteletére vetítették le André Téchiné Változó idők című filmjét, amelynek ő a női főszereplője. A szerencsések még viszontláthatták őt a Román Nemzeti Színházban rendezett, illusztris meghívottak részvételével megtartott díjkiosztó TIFF-gálán – már ha sikerült túljutniuk a színház előterében felállított ellenőrző ponton. A példátlan elővigyázatosság Traian Băsescu látogatásának szólt, az államelnök ugyanis részt vett a 7. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál zárórendezvényén. A „James Bond Erdélyben” mottóval zajló filmszemle zárógáláját Tudor Giurgiu, a fesztivál tiszteletbeli igazgatója nyitotta meg, rámutatva: paradox, hogy miközben a kortárs román filmművészet egyre-másra aratja nemzetközi sikereit, némely hazai városban már azt is elfelejtették, milyen egy moziterem.
Az est legnagyobb érdeklődéssel kísért mozzanata Catherine Deneuve életműdíjának átadása volt – a francia film nagyasszonya Maia Morgensterntől vette át a kitüntetést. Szintén életműdíjat kapott Tamara Buciuceanu-Botez is, aki köszönetét fejezte ki Istennek, a szüleinek, a publikumnak, és ideutazása viszontagságaira célozva Tudor Giurgiunak, amiért „nem hagyta, hogy elrabolják”. A fesztivál kiválósági díjával Radu Beligant tüntették ki. Az idős mesternek Traian Băsescu – „civilben” Beligan nagy rajongója – adta át a díjat, „a román film és színház pátriárkájának” nevezve őt. A TIFF 10 ezer euróval járó fődíját, a Transilvania Trófeát – először a fesztivál történetében – egy dokumentumfilm vehette át, a mexikói Yulene Olaizola A Shakespeare és a Victor Hugo utca kereszteződése (Intimidades de Shakespeare y Victor Hugo) című alkotása. A díjkiosztónak magyar vonatkozása is volt: a legjobb színészi alakítás díját a Paczolay Béla rendezte Kalandorok három főszereplőjének, Haumann Péternek, Rudolf Péternek és Schruff Milánnak megosztva ítélte oda a fesztivál zsűrije. A tizenkét versenyfilm közül a közönség kedvencének pedig a Mindig gengszter szerettem volna lenni (J’ai toujours revé d’etre un gangster) című francia film bizonyult.
A TIFF 007-es kiadása, Giurgiut idézve, igyekezett kihasználni minden olyan kolozsvári helyszínt, amely alkalmas a vetítésre. A fesztivál – amelyet idén rekordszámú, mintegy 35 ezer néző látogatott – szokásos helyszínei (Köztársaság, Győzelem, Művész mozi, Echinox) mellett Európában is egyedülálló autósmozit működtetett a Iulius Mall parkolójában, akik pedig a filmnézés élvezetét szívesen kötötték össze a sör- és kávéfogyasztással, a Café Enigma kerthelyiségében ezt megtehették. A TIFF mára kétségkívül Románia legjelentősebb filmfesztiváljává nőtte ki magát – következhet a közép-kelet európai régió „meghódítása”.
A 7. TIFF díjai
Transilvania Trófea (fődíj): Yulene Olaizola: Intimidades de Shakespeare y Victor Hugo (A Shakespeare és a Victor Hugo utca kereszteződése), Mexikó. Legjobb rendező: Omar Shargawi: Ma salama Jamil (Jamil, menj békével), Dánia. A zsűri különdíja: Lake Tahoe (A Tahoe-tó), Mexikó. Legjobb operatőr: Mart Taniel: Sügisball (Őszi bál), Észtország. Legjobb alakítás díja: Haumann Péter, Rudolf Péter, Schruff Milán (Kalandorok), Magyarország. FIPRESCI-díj: Albertina Carri: La Rabia, Argentína. Közönségdíj: Samuel Benchetrit: J’ai toujours revé d’etré un gangster (Mindig gengszter akartam lenni), Franciaország. Kiválósági díj: Radu Beligan. Életműdíj (külföldi színésznek): Catherine Deneuve. Életműdíj (román színésznek): Tamara Buciuceanu-Botez. Az HBO legjobb rövidfilm-forgatókönyv díja: Bogdan Mureşanu: Torţa vie (Élő fáklya). Az HBO legjobb nagyjátékfilm-forgatókönyv díja: Ioan Antoci: Câinele japonez (A japán kutya). A Román Filmnapok legjobb rövidfilm díja: Igor Cobileanski: (Plictis şi) Inspiraţie ((Unalom és) Ihlet). A Román Filmnapok legjobb nagyjátékfilm díja: Thomas Ciulei: Podul de flori (Virághíd). Legjobb román elsőfilm: George Dorobanţu: Elevator (Felvonó). Az Árnyak szekció legjobb rövidfilmje: Bruno Collet: RIP, Franciaország. Let’s Go Digital! Díj: Elena Radu, Constantin Sorin Bazga, Farkas Péter: Puzzle
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.