Fotó: MTI
2009. július 30., 09:372009. július 30., 09:37
Rácz Róbert, a hajdú-bihari önkormányzat elnöke és Kósa Lajos, Debrecen polgármestere tájékoztatása szerint 2012-ig biztosan együtt lesz látható Debrecenben Munkácsy Mihály trilógiája: a múzeum tulajdonában lévő Ecce Homo, a Pákh Imre Amerikában élő gyűjtő tulajdonában lévő, de örökös debreceni letétbe helyezett Golgota és a kanadai Hamilton Galéria tulajdonát képező Krisztus Pilátus előtt. Utóbbi alkotás hétfőn érkezett meg Kanadából a Déri Múzeumba.
Debrecen ugyanakkor mindent megtesz annak érdekében, hogy véglegesen a városban maradhasson a teljes trilógia – mondta Kósa Lajos, miközben a tűzoltók hatalmas daruval megkezdték a ládába csomagolt, nagyméretű kép beemelését a Déri Múzeum kupolatermének ablakán. A három kép 2002 és 2007 között volt utoljára együtt Debrecenben. A Krisztus Pilátus előtt című alkotást 2007 decemberében szállították vissza Kanadába, ahol azt 2008 tavaszán bemutatták, majd feltekerve raktározták.
A kanadai kulturális örökség részévé nyilvánított festmény 2012-ig nem idegeníthető el, ugyanis az ottani törvények szerint csak akkor jár le a korábbi ajándékozáshoz kötött adókedvezmény. A Hamilton Galériának 2012 után fel kell ajánlania a képet az ottani múzeumoknak, amelyek közül azt bármelyik megvásárolhatja kanadai állami pénzből – magyarázta a részleteket a közgyűlési elnök. Hozzátette: amennyiben a kanadai múzeumok nem tartanak igényt a festményre, csak akkor nyílik lehetőség rá, hogy más vásárolja meg a képet.
Kósa Lajos szerint Debrecennek szándékában áll, hogy valamilyen módon megvegye az alkotást. Olyan kulturális örökségről van szó, amelyre mindenképpen kell pénzt keríteni – mondta a polgármester.
A Krisztus Pilátus előtt című festmény szállítási, biztosítási és restaurálási költségeit, illetve az évente 50 ezer kanadai dollár értékű letéti díjat a Hajdú-Bihar megyei és a debreceni városi önkormányzat fele-fele arányban fedezik. A három képet először augusztus 19-én tekintheti meg a nagyközönség a debreceni Déri Múzeumban.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.