Fotó: MTI
2009. július 30., 09:372009. július 30., 09:37
Rácz Róbert, a hajdú-bihari önkormányzat elnöke és Kósa Lajos, Debrecen polgármestere tájékoztatása szerint 2012-ig biztosan együtt lesz látható Debrecenben Munkácsy Mihály trilógiája: a múzeum tulajdonában lévő Ecce Homo, a Pákh Imre Amerikában élő gyűjtő tulajdonában lévő, de örökös debreceni letétbe helyezett Golgota és a kanadai Hamilton Galéria tulajdonát képező Krisztus Pilátus előtt. Utóbbi alkotás hétfőn érkezett meg Kanadából a Déri Múzeumba.
Debrecen ugyanakkor mindent megtesz annak érdekében, hogy véglegesen a városban maradhasson a teljes trilógia – mondta Kósa Lajos, miközben a tűzoltók hatalmas daruval megkezdték a ládába csomagolt, nagyméretű kép beemelését a Déri Múzeum kupolatermének ablakán. A három kép 2002 és 2007 között volt utoljára együtt Debrecenben. A Krisztus Pilátus előtt című alkotást 2007 decemberében szállították vissza Kanadába, ahol azt 2008 tavaszán bemutatták, majd feltekerve raktározták.
A kanadai kulturális örökség részévé nyilvánított festmény 2012-ig nem idegeníthető el, ugyanis az ottani törvények szerint csak akkor jár le a korábbi ajándékozáshoz kötött adókedvezmény. A Hamilton Galériának 2012 után fel kell ajánlania a képet az ottani múzeumoknak, amelyek közül azt bármelyik megvásárolhatja kanadai állami pénzből – magyarázta a részleteket a közgyűlési elnök. Hozzátette: amennyiben a kanadai múzeumok nem tartanak igényt a festményre, csak akkor nyílik lehetőség rá, hogy más vásárolja meg a képet.
Kósa Lajos szerint Debrecennek szándékában áll, hogy valamilyen módon megvegye az alkotást. Olyan kulturális örökségről van szó, amelyre mindenképpen kell pénzt keríteni – mondta a polgármester.
A Krisztus Pilátus előtt című festmény szállítási, biztosítási és restaurálási költségeit, illetve az évente 50 ezer kanadai dollár értékű letéti díjat a Hajdú-Bihar megyei és a debreceni városi önkormányzat fele-fele arányban fedezik. A három képet először augusztus 19-én tekintheti meg a nagyközönség a debreceni Déri Múzeumban.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.