2011. június 01., 09:322011. június 01., 09:32
Mint ismeretes, a magyar színház önállósodási törekvései év elején kezdődtek, amikor a megyei tanács Szigligeti Színház néven hozott létre új intézményt, amely a Nagyváradi Állami Színház magyar nyelven játszó Szigligeti Társulatát, az Árkádia Gyermek- és Ifjúsági Színház Liliput Társulatát, illetve a Nagyváradi Állami Filharmónia keretében működő Nagyvárad Táncegyüttest foglalta volna magában. A román társulatok hasonló rendszerben alkottak új, önálló intézményt, amely eredetileg a Teatrul Regina Maria nevet kapta.
A bihar megyei prefektúra hamarosan közigazgatási bíróságon támadta meg az erről szóló határozatokat, a megyei önkormányzat pedig válaszképpen újabb döntést hozott: ezúttal Nagyváradi Magyar Színház néven hozta létre az önálló kulturális intézményt. A prefektúra sem várt sokáig, hamarosan ezeket a határozatokat is megtámadta, blokkolva ezzel hatálybalépésüket. Amint arról korábban már beszámoltunk, az erről szóló első tárgyalást nemrég elnapolta a bíróság, és június utolsó napjára írta ki újra. Szabó Ödön megyei tanácsos, az önállósodás egyik kezdeményezője lapunknak a tegnapi tanácsülés után elmagyarázta, az eddigi határozatok visszavonásával a prefektúra közigazgatási pere okafogyottá vált.
Az új intézményeket pedig – a román Nagyváradi Színházat, illetve a Nagyváradi Magyar Színházat – már azoknak a feltételeknek a szigorú betartásával hozták létre, amelyeket az előzőek esetében a prefektus kifogásolt: egy hónapig írásban lehetett az új tervezetekhez hozzászólni a lakosság részéről, múlt héten pedig egy közmeghallgatást is tartottak a témában. Az új döntés szerint a Nagyváradi Magyar Színház ideiglenes menedzserigazgatója Czvikker Katalin, a megyei önkormányzatot az intézmény vezetésében Sarkady Zsolt képviseli, emellett őt bízzák meg a félig-meddig létrehozott Szigligeti Színház felszámolásával, a másodszorra létrehozott, most megszüntetett magyar színházat pedig Dimény Levente társulatvezető számolja majd fel 15 napon belül.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!