Fotó: Sándor Csilla
Tizenegyedik alkalommal zajlik a Csűrdöngölő Néptánctábor Csíkborzsovában, ahol több tucat külföldi tánckedvelő résztvevő szilágysági, gyimesi és csíki táncokkal ismerkedhet meg ezen a héten.
2016. július 22., 16:272016. július 22., 16:27
A már hagyománynak számító borzsovai néptánctábor helyszínéül szolgáló Onodi-lak a Malom utca 54. szám alatt található. Onodi Attila, a tábor szervezője és házigazdája csütörtöki látogatásunk alkalmával elmondta, az idén 55 résztvevő érkezett a táborba Magyarországról, Spanyolországból, Franciaországból, Svédországból, Japánból és Tajvanról.
Vasárnap este nyitották meg hivatalosan a tábort, a héten pedig a program szerint délelőtt és délután is zajlik tánc-, valamint énekoktatás, délben pedig a baranta (ősmagyar harctechnika) rejtelmeibe vezetik be a táborozókat. Hétfőn és kedden szilágysági táncokat tanultak, csütörtökön a csíki táncok elsajátításával foglalkoztak a résztvevők, pénteken a gyimesi táncok oktatása következik, szombaton pedig mindhárom tánc ismétlésére sort kerítenek. A talpalávalót a Kedves Zenekar biztosítja. Szerdán kirándulni mentek a táborozók Balánbányára, az Egyeskőhöz.
A szervezők arra törekednek, hogy ne csak a táborozókat szólítsák meg, hanem a helyieknek is nyújtsanak kikapcsolódási lehetőséget. Napközben kézműves foglalkozásokat tartanak a gyerekek számára, esténként gyerektáncház, mesevetítés és előadások várják az érdeklődőket. Hétfőn Pávai István népzenekutató, a budapesti Hagyományok Házának munkatársa tartott előadást a Csíki-medence zenekultúrájáról, és fellépett a Vadrózsák Néptáncegyüttes. Kedden a csíkszentmiklósi Cserebojtos néptáncegyüttes, szerdán a csíkvacsárcsi Cserevirág Ifjúsági Néptánccsoport, csütörtökön pedig a csíkborzsovai citerazenekar és a borzsovai Küszküllő gyermeknéptánccsoport előadásait tekinthették meg az érdeklődők.
Péntek este kilenc órától a csíkborzsovai férfikórus előadására várják a vendégeket. A szervezők legfontosabb célkitűzése a hagyományőrzés. „A 21. században már újra kell élnünk a hagyományainkat, hiszen új szórakozási lehetőségek jelentek meg, s a régi, autentikus székely szórakozási formák elvesztek. Ezért fontos ez a tábor, mert mi ezeket az értékeket próbáljuk visszaadni. Nem az a lényeg, hogy minél több ember befizessen, hanem a minőségre fektetjük a hangsúlyt – emelte ki Onodiné Csécsi Katalin.
A szegedi Várkonyi Katalin már negyedik alkalommal vesz részt a táborban családjával. „Fantasztikus a hangulat, kiváló a táncoktatás, és az esti táncházban szórakozni is lehet. Ez a hely egy békesziget, itt ki lehet szakadni a mindennapok monotonitásából. Csíkban az ember lelke is megnyugszik – tette hozzá Várkonyi Katalin. Gönczöl Kitti és Csete Attila első alkalommal vesznek részt a tánctáborban, leendő gyermekeikkel is szeretnének majd visszatérni.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!