Fotó: Facebook/Ingmar Bergman Foundation
Átfogó visszatekintést szentel Ingmar Bergman pályafutásának a svéd filmrendező és forgatókönyvíró születésének századik évfordulóján a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál idei kiadása.
2018. február 13., 09:022018. február 13., 09:02
Ingmar Bergman svéd filmrendező és forgatókönyvíró születésének századik évfordulójáról emlékeznek meg a tizenhetedik alkalommal, május 25. és június 3. között Kolozsváron szervezendő Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF-en).
– olvasható a szervezők szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében. Az érdeklődők megtekinthetik a Fanny és Alexander (Fanny and Alexander, 1982), Egy nyár Mónikával (Summer with Monika, 1953), A nap vége (Wild Strawberries, 1957), A hetedik pecsét (The Seventh Seal, 1957), Persona (1966), Őszi szonáta (Autumn Sonata, 1978), Jelenetek egy házasságból (Scenes from a Marriage, 1973) című játékfilmeket, valamint a Bergman Island (2004) című dokumentumfilmet.
A #Bergman100 jelszóval zajlik világszerte az Ingmar Bergman-centenárium: színházi előadással, új könyvek kiadásával, kiállításokkal és vetítésekkel emlékeznek meg a művész születéséről. Az eseménysorozat még tavaly ősszel elkezdődött a rendező nevét viselő alapítvány kezdeményezésére, amely az Ingmar Bergman-archívummal is foglalkozik. „Bergman 89 éves korában hunyt el, de továbbra is töretlen az érdeklődés iránta különösen külföldön” – fogalmazott Jan Holmberg, az Ingmar Bergman Alapítvány igazgatója.
Az alapítványt a rendező szellemi hagyatékának megőrzésére és gondozására hozták létre. Holmberg 2017 szeptemberében Londonban indította el hivatalosan a Bergman 100 éves című centenáriumi rendezvénysorozatot. A megemlékezések a hatalmas Bergman-életművet minél több szempontból akarják felidézni. Mint Holmberg emlékeztetett rá, a művész nemcsak filmrendezőként, de színházi rendezőként és íróként is nagy hatású alkotó volt.
A Bergman-archívumban kézírásos és gépelt kéziratai, vázlatai, jegyzetei, produkciós dokumentumai, fényképei, magán- és hivatalos levelezései szerepelnek. Az értékes gyűjtemény felkerült az UNESCO világörökségi listájára. Az egyetemes filmművészet markáns alakja, a XX. század egyik legkiemelkedőbb művészének számító svéd rendező filmjei közül három Oscar-díjat kapott az Amerikai Filmakadémiától a legjobb idegen nyelvű alkotásért. 1971-ben pedig tiszteletbeli Oscar-díjjal tüntették ki Ingmar Bergmant.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
szóljon hozzá!