2009. május 04., 09:442009. május 04., 09:44
Az idei rendezvénysorozat alapötlete, hogy a történelmi műemlék minden részét használják ki, így kiállítások lesznek majd a padláson, esti beszélgetések és közös zenehallgatás a parkbeli szökőkút körül. Május 5 és 9 között a pincében és az erkélyen is lesznek könyvbemutatók és egyéb színes rendezvények.
„Azt szeretnénk, ha aktívan telne el az a pár nap, és a városlakók jobban elmélyülnének a különböző művészetekben. Ezért az esténkénti borozások alkalmával verseket olvasunk majd fel, és kötetlenül beszélgetünk irodalmi, művészeti alkotásokról” – közölte lapunkkal Bogdan Georgescu szervező, a helyi kultúrház munkatársa.
A kastély lovagtermében komolyzenei koncertet szerveznek, a kertbeli moziromok pedig pár napra színpaddá alakulnak át, ahol a kultúrház tanítványai fognak koncertezni. A rendezvény egyik napján a helyi civil szervezetek mutatkoznak majd be a nagyközönségnek. A nagykárolyi Collegium régizene együttes is fellép, de az érdeklődők folklórnapot, zongora- és furulyakoncertet is láthatnak majd.
A bástyában és a pincebelsőben fotókiállítást rendeznek be Gödri Béla Alpár, Simay Zsolt és Szomor Attila munkáiból. Az eddigi tervek szerint a padláson román és magyar nyelvű színdarabot adnak elő, az egyik toronyban pedig a ProvinciArt festményeket fog kiállítani. Továbbá stand-up comedy előadás és európai uniós vetélkedő is színesíti a kulturális programok palettáját.
Paul Sarvadi szervező szerint a rendezvény egyik nem titkolt célja, hogy felhívja a helybeliek figyelmét, a kultúra, a művészet nem helyhez kötött dolog, bárhol felbukkanhat. Úgy véli, ennek megvalósítása évről évre nehezebb feladatnak bizonyul, hiszen egy ilyen kicsi városban nem biztosítható a művészeti megújulás. Amennyiben mégis változik a helyzet, egy lassúbb folyamattal kell számolni, amihez kevés egyetlen év.
A fesztivál anyagi hátterével kapcsolatban a szervezők elmondták: idén semmilyen támogatást sem igényeltek, megpróbálnak mindent, megszorításokkal ugyan, de saját költségen megoldani.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.