2011. június 02., 09:242011. június 02., 09:24
Nagyváradon született 1926. április 14-én. Szülővárosában végezte iskolai tanulmányait, és itt is érettségizett. Főiskolai tanulmányait Kolozsváron és Bukarestben folytatta a zeneművészeti és társadalomtudományi fakultásokon. Az ötvenes évek elején a Művelődési Minisztériumban a komolyzenei szaktárca vezetője volt. Ezután a kolozsvári és a fővárosi zenekarokban elsőhegedűs, karmester. Hosszabb ideig a bukaresti zeneiskolában neveli a kiváló hegedűspalántákat, majd a bukaresti Zeneművészeti Főiskolán volt tanár, lektor, docens, végezetül a rendszerváltozás első hat évében dékán. Kitűnő eredményekkel irányítja az intézményt, és a nemzetközi hírnév elindításában vállalt jelentős szerepet. Konzultáns professzorként értékes útmutatásokkal látta el a doktori diszszertációt író növendékeit. Bárki mehetett hozzá, azonnal odaadó atyai jóindulattal segített mindenkin. Imádta egész élete folyamán a szülővárosát, annak évezredes zenei múltját, jelenét. Az élet fintora, hogy városától távol kellett leélnie életét. Mint ifjú, tehetséges hegedűs a Boda Oszkár Vonósnégyesben szerzett életre szóló szakmai tapasztalatot. Öt évig volt a nagyváradi filharmónia elsőhegedűse és szólistája, majd a kolozsvári és bukaresti zenekarok megbecsült hegedűse, karmestere.
A Thurzó családdal egész élete során baráti-szakmai kapcsolatban állt, tanúsítja ezt a sok száz levél. A zeneszerzés terén is maradandó opuszokat hagyott az utókorra, a hangszerszólóktól a nagylélegzetű vokálszimfonikus alkotásokig, operákig. A marosújvári születésű író, újságíró, ifjúsági lapszerkesztő feleségével, Gabriella asszonnyal ifjúságnevelő zenés mesejátékokat írtak és számos iskolában bemutatták. Nagyváradon, a 90-es években, a Varadinum Vonósnégyessel tíz alkalommal eljátszottuk, hatalmas közönségsikerrel, a Szavak Háza című zenés darabját. A narrátor szerepében Molnár Sárközy Júlia színművésznő bűvölte el a fiatalokat. A mester kamaradarabjait a váradi előadóművészek műsoraikon tartották, mint például a zongorakísérettel játszott dalait, az egyetlen Vonósnégyest, az alulírottnak ajánlott Három szólóbrácsaművet, a két brácsadalt Dsida Jenő és Magda Isanos tragikus sorsú költők verseire. Több elméleti munkája is napvilágot látott. A hegedűtanároknak és zeneszerzést tanulóknak remek tankönyveket (Ludus Modalis, Hangszerelés alapelvei) írt, de a dramaturgiával foglalkozóknak is hasznos kézikönyveket jelentetett meg a módszertanról.
Nemrég kezdtem el összeállítani egy szerzői est programját a 85. születésnapjának megünneplésére. Sajnos az ünnepi hangverseny helyett már csak emlékhangversenyre kerülhet sor, de városunk szülöttének emlékét ápolni szeretnénk. Nyugodj békében.
Thurzó Sándor József
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!