2008. június 12., 00:002008. június 12., 00:00
A mostani, 15. alkalommal szervezett fotótábor fő témája a változó Lázárfalva és a település még élő hagyományai. A június 6–13. között zajló alkotóműhelyben Ádám Gyula, Veres Nándor, Bálint Zsigmond, Balázs Ödön, Molnár Attila, Danis János, Szentes Zágon, Szigeti Ferenc és Mincsor Szabolcs vesz részt. A fotósok az András Alapítvány Tókerti Tánctanoda elnevezésű tanyáján ütöttek tábort, onnan járják be a falut. A tegnapi sajtótájékoztatón a fotósok közül többen elmondták, a munka egyik érdekessége a portákra való bekopogtatás, az ismerkedés. „A fotózás csak akkor kezdődik, amikor az alanyok már az énjüket adják, hogy ne csak minőségileg jó, hanem igaz is legyen a fénykép” – magyarázta Bálint Zsigmond, aki kezdettől fogva rendszeresen részt vesz a táborokban. „Az alkotóműhely sajátossága, hogy teljesen szabadon lehet dolgozni. Ugyanakkor intimitása is van, hiszen a fotós személyes kapcsolatba kerül a falubeliekkel” – mondta el a tábor vezetője. A fotósok a helyszínek kiválasztásakor „várólistát” vesznek figyelembe, amelyen azok a falvak szerepelnek, ahol a hagyományok dokumentálását a legsürgősebbnek látják. Megtörténik, hogy kérés alapján választják ki a települést, például Lázárfalva esetében, ahová meghívták a fotósközösséget. A tervek szerint visszalátogatnak egy-egy helyszínre, hogy az időközben történt változásokat is lencsevégre kapják – az ősszel például Oroszhegyre térne viszsza a tábor. Az elkészült fotók bemutatására vándorkiállításokat szerveznek, albumokat jelentetnek meg. A korábbi fotótáborokban készült képek a Mindennapi kenyerünk és a Szeretünk Székelyföld elnevezésű magyarországi kiállításon több díjat is nyertek. András Mihály, az András Alapítvány elnöke, a tábor házigazdája szerint a fényképek ráébreszthetik a székelyföldi falvakat arra, hogy megőrzésre méltó értékek birtokában vannak.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.