2007. május 14., 00:002007. május 14., 00:00
Az esti hangversenyeken kívül kirándulás, fáklyásmenet, utcabál, főző-, illetve lovasverseny is zajlott, még a szülőknek is kosaras bált szerveztek, szombaton pedig felavatták a Filiházat. „Egy régi, hagyományos, háromosztatú gerendaházat vásároltunk tavaly Szentegyházán, és adományokból, helyi mesterekkel felújíttattuk. Tágas csűr és udvar is jár hozzá, ez lesz a Fili kulcsos és közösségi háza, a kézművestáborok helyszíne” – mesélte Haáz Sándor zenetanár, a Gyermekfilharmónia alapítója és vezetője. „Természetesen a muzsikát sem felejtjük el, az avatón a miskolci ütőszenekar csűrkoncertjével már hitelesítettük is a helyszínt” – tette hozzá. A vasárnapi főzőversenyen 400 gyerek főzte meg magának a krumplitokányt Szelterszen, miközben tréfás zenei vetélkedő, lovasverseny és kötélhúzás zajlott, este pedig koncerttel búcsúztak.
A Gyermekfilharmónia huszonöt éve változatlan létszámmal, száztagú kórussal és negyventagú zenekarral működik, az amatőr örömmuzsikálásnak és a közösségi együttlétnek olyan formáját teremtette meg, amit semmi más nem tud pótolni, vallja Haáz Sándor. Repertoárjuk rövid klasszikus művekből, egyedi hangszerelésű népdalfeldolgozásokból, történelmi dalokból és más népek dalaiból áll. Évente 20–30 alkalommal szerepelnek különböző erdélyi városokban, 1990 óta pedig minden nyáron külföldi hangversenykörútra utaznak. A Gyermekfilharmónia a Hargita megyei Szentegyháza márkaneve lett, a város és a régió művelődési életének meghatározó szereplője: évente megrendezik a Filharmónia Napok ifjúsági zenei napokat, a Homoródmenti Népdalok regionális népdalvetélkedőt, de bútorfestő tábort, prímásképző és tánctábort is szerveznek.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.