Fotó: Archív
2011. május 25., 08:282011. május 25., 08:28
H. Szabó Gyula emlékeztetett: az első ünnepi könyvhét megszervezését Supka Géza újságíró kezdeményezte, mondván, hogy „az évnek egyik napján rendeztessék egy találkozó az írók és a közönség között közvetlen, bohém formában.” Supka kezdeményezésére 1929-ben valóban megszervezték az első ilyen találkozót, és amint a Kriterion vezetője fogalmazott: „a budapesti Vörösmarty tér azóta is a magyar könyves szakma Mekkája”, és bár azóta számos helyszínt vontak be a programokba, a tér maradt a csomópont.
Az idők során vidéki városok is bekapcsolódtak a könyvhét szervezésébe – Magyarországon mára már mintegy 50 kisvárosban vannak programok –, 1941-ben pedig, a második bécsi döntés után Szatmárnémeti, Nagyvárad, Kolozsvár és Marosvásárhely is bekapcsolódott a szervezésbe, ekkor Kolozsváron Móricz Zsigmond volt a „sztárvendég”. „Tavaly beszélgettünk Zentai Péter Lászlóval, a rendezvényt szervező Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének elnökével, aki azt mondta, hogy szeretnék a határokon túlra is elvinni a rendezvényt. Látva a Kolozsvári Magyar Napok sikerét, megkértem Szép Gyulát és az RMDSZ programirodáját, hogy segítsen a szervezésben” – emlékezett viszsza H. Szabó. A kiadók sátrait a Mátyás király szülőháza előtti téren állítják fel, ugyanis ez „jól belakható”, míg a 70 évvel ezelőtti rendezvénynek helyet adó Főtéren elvesznének a kiállítók.
A rendezvényen zömében erdélyi kiadók vesznek részt, a magyarországi kiadók a vártnál kisebb számban jelentkeztek, de a határon túli könyvek forgalmazásával foglalkozó magyarországi Xantus Könyvkereskedés jóvoltából például felvidéki és vajdasági magyar könyveket is lehet majd vásárolni. A rendezvényt egyébként Budapestről Csoóri Sándor költő, író nyitja meg, akivel a Kolozsvár Társaság székhelyén közönségtalálkozót is szerveznek a nyitónapon, csütörtökön. A helybéli szakma részéről Dávid Gyula irodalomtörténész, a Polis Kiadó vezetője nyitja meg a könyvhetet.
A Kolozsvár Társaságon kívül a Sapientia egyetemnek otthont adó Bocskay-ház Óváry Termében, illetve a Klausen kávéházban is lesznek rendezvények, illetve koncertek, a Bulgakov kávéház pedig a fiatal alkotók felolvasásának ad helyet. Szép Gyula elmondta: a továbbiakban természetesen bővítenék a rendezvényt, a Székelyföldet és a Partiumot is szeretnék bevonni. Mint mondta, „a térnek megfelelő hangulatú és stílusú zenekarok lépnek majd fel”, lesz dzsessz, régizene, operett és opera, de könynyűzene és néptáncelőadás is. A résztvevők egyébként könyveket ajánlhatnak fel a szórványban működő magyar iskoláknak. A részletes programot és a kiadók listáját a www.unnepikonyvhet.ro címen érhetik el az érdeklődők.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
szóljon hozzá!