Fotó: Antal Erika
Idén is augusztus 1-jén veszi kezdetét a Segesvári Akadémia elnevezésű kéthetes zenei fesztivál, amely előadásokat, mesterkurzusokat, hangversenyeket foglal magában.
2016. július 30., 10:092016. július 30., 10:09
Az augusztus 1-e és 14-e közötti rendezvénysorozatot Alexandru Gavrilovici fesztiváligazgató a tegnapi sajtótájékoztatón úgy jellemezte, hogy az „Maros megye kulturális mozgalma, amely a zene nyelvén keresztül összekapcsolja a más-más országból érkező egyetemi hallgatókat, tanárokat és művészeket, illetve a közönséget\".
A program összeállításában, mint mindig, ez alkalommal is a sokszínűségre és az eredetiségre törekedtek – mondta Ingrid Erb, a Cultura Viva Egyesület képviselője, a fesztivál egyik szervezője. A harmadik szervező, Adorjáni Eszter arról számolt be az újságíróknak, hogy nagy népszerűségnek örvend a fesztivál, sokan jelentkeztek. Végül a program úgy alakult, hogy 60 egyetemi hallgató vehet részt a mesterkurzusokon, amelyeket 21 tanár tart, illetve 22 művész is bekapcsolódik előadásokkal és hangversenyekkel az eseménysorozatba. Romániai diákok mellett Magyarországról, Svájcból, Angliából, Hollandiából, Spanyolországból, Németországból, Franciaországból érkeznek hallgatók, akik többek közt zongora-, hárfa-, hegedű-, cselló-, orgonatechnikájukat, előadásmódjukat fejleszthetik, tanulhatnak a meghívottaktól.
„Ilyen muzikális polgármesteri hivatalt el sem tudtam képzelni, hogy létezik a világon\" – idézte az egyik visszatérő művészt Gavrilovici, arra utalva, hogy a segesvári városházán több zongora is található, a földszinti termekben, valamint az emeleti koncertteremben is. A fesztivál hétfő este 8 órakor kezdődik a városháza dísztermében Bach-, Enescu-, Honegger-, és Schumann-művek szólalnak meg Benjamin Engeli zongoraművész, az Arcadia String Quartet és az Archita együttes előadásában. A továbbiakban naponta tartanak hangversenyeket a városháza dísztermében, illetve augusztus 9-én és 14-én a Vártemplomban, augusztus 11-én pedig a zsinagógában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!