Az európai uniós csatlakozásra várnak a képzőművészek.
Románia 2007 január 1-jei uniós csatlakozásával a képzőművészet terén is szabad út nyílik az alkotók előtt. A belső vámok megszűnésével ugyanis minden akadály elhárul az Európai Unió államaiban szervezendő kiállítások elől. December végéig azonban a külföldi kiállításokra szánt festmények, műalkotások után a kiállításnak otthont adó országban garanciát kell fizetni, ami sok művésznek, illetve képzőművész-szövetségnek jelent akadályt.
2006. december 06., 00:002006. december 06., 00:00
A Nagybányai Festőtelep képgyűjteménye például az említett akadályok miatt nem jutott el két budapesti kiállásra: novemberben a VAX művelődési központban, azt követően a MOM kulturális központban szerettek volna bemutatkozni, de a meghívásnak nem tehettek eleget. „Egész évben a magyarországi galériákat jártuk a kiállítással, így jutottunk el az alkotásokkal Pécsre, Sopronba, Szombathelyre és Debrecenbe. Szeptemberben a kiállítás anyagát a nagybányai Gesztenye Napok tiszteletére hazahoztuk, de amikor újra ki akartuk vinni a képeket az országból, csak a magyar vámig jutottunk el” – részletezte a kiállítás-szervezés kálváriáját Véső Ágoston, a festőtelep vezetője. A kiállításra szánt 44 munkát a nyári festőtáborok résztvevői készítették, Európa hét államának művészei.
Folytatás az 1. oldalról Míg korábban a Képzőművészek Országos Egyesületének (UAP) engedélyével vámmentesen vihették át az alkotásokat Magyarországra, ősszel a szövetség visszautasította a kérelmüket, arra hivatkozva, hogy az alkotók zöme külföldi, és nem tagja az egyesületnek. A Máramaros megyei művelődési felügyelőségtől kaptak ugyan kiviteli engedélyt a képgyűjteményre, de ez már a biztosíték befizetésére is kötelezte a kiállítás szervezőit – képenként 40-100 euró garanciát kellett volna a magyar vámhivatalnál kifizetniük. Ezt az összeget egy év múlva igényelhették volna vissza, miután igazolják, hogy a képek elhagyták az Európai Unió területét. „Egy év múlva már nem lesz vám Románia és Magyarország között, így a képek hazahozatalát nem tudnánk igazolni. Emiatt aztán úgy döntöttünk, hogy megvárjuk a január elsejét, attól kezdve nyugodtan mehetünk bárhová kiállítani” – fűzte hozzá Véső Ágoston.
Míves csempészáruk A külföldi tárlatok terén Tolnay Tibor nagyváradi festőművész szerencsésebbnek mondhatja magát. Az ő képei jelenleg az észak-magyarországi Kisvárda galériájában tekinthetők meg – igaz, a kiállításra fondorlatos módon juttatta el a festményeket. „Éveken át úgy rendeztem a külföldi kiállításaimat, hogy egy magyarországi barátomhoz kiköltöztem egy-két hónapra, és ott festettem meg a 40-50 olajfestményt. Az idei kiállítások előtt erre nem volt alkalom, így a képek egy részét egy jó ismerősöm diplomata-útlevéllel vitte át Magyarországra. Segítségemre volt egy színtársulat is, amely vendégjátékra utazott ki, ők kellékként vittek magukkal tíz festményt; a többit meg darabonként, barátok, ismerősök révén küldtem ki” – összegezte a kisvárdai kiállítás előzményeit Tolnay. A festőművész szintén január elsejét várja, hogy a tárlat anyagát akadálytalanul hazaszállíthassa Nagyváradra.
Mobil ellenőrzés Az uniós csatlakozás után várható állapotok azonban nem ígérnek határtalan szabadságot a képzőművészeti alkotások mozgásában sem. Sipos Jenő, a magyar vám- és pénzügyőrség szóvivője a Krónikának elmondta, hogy műtárgyak egyik országból a másikba való szállítása a továbbiakban is bejelentési kötelezettséggel jár a légiesített országhatárokon. „Több szempont szerint kategorizálják a műalkotásokat, így például külön vámiroda foglalkozik majd az ötven évnél régibb alkotásokkal, illetve a kortárs művekkel – fogalmazott Sipos Jenő. – De az uniós térségen belül az illető országok mobil vámegységei bármikor megállíthatják a képzőművészeti szállítmányokat, s ellenőrizhetik a művek eredetét és a célállomást igazoló iratokat.” A szóvivő szerint a csatlakozás időpontjáig Romániának is ki kell majd jelölnie azokat a vámállomásokat, amelyeken keresztül a képzőművészeti alkotások „utaztatása” zajlik.
Hirdetés
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.