2011. május 27., 08:522011. május 27., 08:52
A makrancos hölgy avagy a hárpia megzabolázása című előadás bemutatójára – amelyet eredetileg május 20-án tartottak volna, de az előadás nem készült el – a városnapok keretében, pénteken este 7 órától kerül sor. A 16. század végén, az olaszországi Páduában zajló történetet Sorin Militaru új köntösbe öltöztette. A klasszikus változat szerint egy helyi gazdag kereskedő nagy gondban van, amikor férjhez szeretné adni lányait. Hiába legyeskedik tucatnyi lovag a bájos Bianca körül, hiába állnak sorba a kérők a házában, addig ő nem adja áldását a frigyre, amíg nem kötik be előbb Bianca nővérének a fejét. Kata azonban nem könynyű eset. Nemhiába hívják makrancos hölgynek: tüskés, érdes modora miatt egyetlen férfi sem ostromolja. Pedig szép is, okos is, de minden kérőt elüldöz magától. Aztán egy napon a városba érkezik egy idegen: Petruchio, aki elhatározza, hogy kezesbárányt farag az elviselhetetlen hárpiából. A darab középpontjában Kata és Petruchio küzdelme, a „szelídítés” folyamata áll: az újdonsült férj éhezteti, kínozza, valóban idomítja feleségét, aki végül szófogadó asszonnyá válik.
Amint Sorin Militaru elmondta, rendezőként csak a szöveghez ragaszkodott, hisz Shakespeare története, azon túl, hogy nagyon élvezetes, a mai európai kultúrában nem aktuális. „Klasszikus szövegről van szó, a komédia klasszikus felépítésével. Ugyan megpróbáltuk megőrizni a darabban a shakespeare-i komédia eszközeit, de modernizáltuk az egészet. Újszerű a díszlet, hasonlóan a zene is. A szövegen kívül semmi sem klasszikus” – árulta el a román rendezők újhullámához tartozó mester, aki nagyjából vele egykorú és hasonló gondolkodású díszlet- és jelmeztervezővel, zeneszerzővel és koreográfussal dolgozott.
A két címen is futó darabból eddig is számos feldolgozás készült. Shakespeare sokszor provokatív, ugyanakkor elgondolkodtató vígjátékát játszották már operaházak színpadán, meg is filmesítették, sőt musicalként is előadták. Az egyik legismertebb változata a Cole Porter nevéhez kötődő Kiss Me, Kate.
Az előadás díszlet- és jelmeztervezője Alina Herescu, a koreográfus Florin Fieroiu, a zenét Vlaicu Golcea szerezte. A produkciót román nyelvű feliratozással nézhetik meg az érdeklődők.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!