Nemrég készült el és vált mindenki számára elérhetővé az az Arany János 131 versét és 70 levelét tartalmazó online hangoskönyv, amelyben hetven, köztük számos erdélyi színész tolmácsolásában hallgathatja meg a közönség a költő műveit.
2018. július 14., 15:032018. július 14., 15:03
A www.hallgatniaranyt.hu oldal létrehozása, a színészek és művek kiválasztása a Magyar Művészeti Akadémia projektje volt. A több százról hetvenre szűkített, kitűnően szavaló magyar színészek sorában
A honlapon Arany János versei, balladái, levelei hangzanak el, többek közt olyan közismert alkotások, mint A fülemile, az Ágnes asszony, A tudós macskája, A walesi bárdok, a Családi kör, a Letészem a lantot, a Rozgonyiné. Az Arany-műveket olyan hírneves magyarországi színművészek is tolmácsolják, mint Bodrogi Gyula, Haumann Péter, Jordán Tamás, Udvaros Dorottya, Kubik Anna, Trill Zsolt, Bálint András, Szilágyi Tibor, Reviczky Gábor.
„Én játszottam Toldi Miklóst, bár az alkatom nem toldis, ilyen Arany János-kapcsolatom is van. Egyébként rem igaz, hogy az emberek nem hallgatnak verset, a vers tulajdonképpen zanzásított hatalmas gondolatsor. Az olvasás kiment a divatból, be kéne építeni ebbe a számítógépes világba, az irodalmat erősebben kéne előretolni” – mondja a videóban Bodrogi Gyula.
Jordán Tamás úgy fogalmaz, Aranyt minden magyar ismeri. „Ő volt a leggazdagabb szókincsű költő, kell egy kis ihlet, odakoncentrálás és versei a mához is tudnak szólni. Én magam is távol voltam tőle, bevallom, néhány versét el kellett mondanom. Ahhoz, hogy jól mondjam el, és értsem a szövegét, nyolcszor-tízszer el kellett olvasnom a Vojtina ars poetikáját vagy az Ősszelt. Ahogy olvastam, olvastam, egyszer csak elkezdtek ezek a versek igazán élni” – fogalmazott Jordán Tamás.
Fontos, hogy a román színházi szakma is megismerje erdélyi magyar társulatok munkáját, így nemcsak Budapest, hanem Bukarest felé is nyit az öt erdélyi magyar társulatot tömörítő Magyar Színházak Szövetsége (MASZÍN).
Énekművészeket, karmestert, balettművészt, hangszerművészt és műszakos munkatársat is díjazott a Kolozsvári Magyar Opera.
Szeptember 27–29. között Gyulán és környékén rendezik meg a Muzsikál az erdő programsorozatot. Nagyvárad idén is bekapcsolódik a népszerű rendezvénybe.
Bukarestben, a Román Nemzeti Művészeti Múzeumban nyílik kiállítás Soó Zöld Margit 2022-ben elhunyt kolozsvári művész alkotásaiból.
A Szatmárnémeti Harag György Társulat ismét külön repertoárral készül a nagybányai közönség számára.
Árpád-házi királyok történetével érkezik Kolozsvárra a szombathelyi Mesebolt Bábszínház – közölte a szervező Puck Bábszínház.
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata kapta a legtöbb díjat a Színházi Kritikusok Céhének keddi budapesti díjátadóján.
A legismertebb operett és musical betétdalok csendültek fel vasárnap este a kincses városban az Operettissimo együttes és díszmeghívottjai előadásában. A műsort megelőzően megkérdeztük a közönséget, hogy miért szereti ezt a műfajt.
Idén különösen erős lesz a Filmtettfeszt dokumentumfilmes „fejezete”: hét nagyon különböző, de témaválasztásában és megvalósításában egyformán izgalmas, egész estés alkotást vetítenek.
Vonal mágia címmel Részegh Botond csíkszeredai festő- és grafikusművész munkásságát bemutató tárlat nyílik október elején a szegedi Reök-palotában – tájékoztatta Kertész Lilla, az összművészeti központ sajtóreferense pénteken az MTI-t.
szóljon hozzá!