Nemrég készült el és vált mindenki számára elérhetővé az az Arany János 131 versét és 70 levelét tartalmazó online hangoskönyv, amelyben hetven, köztük számos erdélyi színész tolmácsolásában hallgathatja meg a közönség a költő műveit.
2018. július 14., 15:032018. július 14., 15:03
A www.hallgatniaranyt.hu oldal létrehozása, a színészek és művek kiválasztása a Magyar Művészeti Akadémia projektje volt. A több százról hetvenre szűkített, kitűnően szavaló magyar színészek sorában
A honlapon Arany János versei, balladái, levelei hangzanak el, többek közt olyan közismert alkotások, mint A fülemile, az Ágnes asszony, A tudós macskája, A walesi bárdok, a Családi kör, a Letészem a lantot, a Rozgonyiné. Az Arany-műveket olyan hírneves magyarországi színművészek is tolmácsolják, mint Bodrogi Gyula, Haumann Péter, Jordán Tamás, Udvaros Dorottya, Kubik Anna, Trill Zsolt, Bálint András, Szilágyi Tibor, Reviczky Gábor.
„Én játszottam Toldi Miklóst, bár az alkatom nem toldis, ilyen Arany János-kapcsolatom is van. Egyébként rem igaz, hogy az emberek nem hallgatnak verset, a vers tulajdonképpen zanzásított hatalmas gondolatsor. Az olvasás kiment a divatból, be kéne építeni ebbe a számítógépes világba, az irodalmat erősebben kéne előretolni” – mondja a videóban Bodrogi Gyula.
Jordán Tamás úgy fogalmaz, Aranyt minden magyar ismeri. „Ő volt a leggazdagabb szókincsű költő, kell egy kis ihlet, odakoncentrálás és versei a mához is tudnak szólni. Én magam is távol voltam tőle, bevallom, néhány versét el kellett mondanom. Ahhoz, hogy jól mondjam el, és értsem a szövegét, nyolcszor-tízszer el kellett olvasnom a Vojtina ars poetikáját vagy az Ősszelt. Ahogy olvastam, olvastam, egyszer csak elkezdtek ezek a versek igazán élni” – fogalmazott Jordán Tamás.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!