2009. július 17., 10:322009. július 17., 10:32
Július 1-jén kezdődött, és augusztus végéig tart az a kézművesvásár, amelyet az Erdélyi Kézmíves Céh (EKC), az Erdélyi Néprajzi Múzeum és a Kolozs Megyei Népművészek Egyesülete közösen szervezett, a kolozsvári polgármesteri hivatal támogatásával. Molnár Attila, a rendezvény szervezője, az EKC titkára elmondta: más városokban, például Budapesten is hagyománya van a hasonló, egész nyáron át tartó vásároknak, ezt szeretnék meghonosítani Kolozsváron, majd később egyéb romániai városokban. Mint mondta, bár az Erdélyi Kézmíves Céh 2007-es megalakulása óta rendezett hasonló vásárokat főleg nagyobb ünnepek alkalmával, ezek rövid ideig, általában egy hétig tartottak. A mostani két hónapig zajló kézműves vásárra első ízben kerül sor, és a turistaszezonra időzítették a nagyobb siker reményében. A következő években terveik szerint többek között Jászvásáron, Brassóban és Bukarestben is szeretnének hasonló, több hónapig tartó vásárokat szervezni, ahol a kolozsvári rendezvényhez hasonlóan, a kézművesek hetente, kéthetente váltják majd egymást a standokon.
A vásári forgatagban népszerű stand a Nádudvary Lászlóé, aki főként rézből készült ékszereket, valamint bőr karkötőket, táskákat készít és árusít. Elmondása szerint a mesterséggel 12 évvel ezelőtt ismerkedett meg, amikor kedvesének egy mintával díszített réz hajfogót készített. Mivel az ajándék jól sikerült, egyre több ismerőse kérte, hogy neki is készítsen hasonló csatot. Mint mondta, kézügyességét fafaragó nagyapjától örökölte, de a fa megmunkálása nem kötötte le igazán. „Én rézzel és bőrrel dolgozom, autodidakta módon képeztem magam és alakítottam ki a technikát. A réz, az anyag elárulja magát, kibontakozik, ha eleget foglalkozol vele” – magyarázta Nádudvary.
Hozzátette, korábban kétszer is beindított hasonló vállalkozást többedmagával, de ezek nem voltak sikeresek. Jelenleg egyéni vállalkozóként dolgozik, és mint mondja, kezdik elismerni, és hívni a különféle vásárokra. „Szeretnék valamilyen formában a nők kedvében járni” – fogalmaz tréfásan, arra a kérdésre, hogy miért kezdte el készíteni ékszereit. Mint elmondta, célja az, hogy ezüst ékszereket is készíthessen, de ehhez engedélyek és speciális képzés szükséges. Az ékszerekhez felhasznált mintáit jelképtárból és az internetről gyűjtötte össze.
„Mindent felhasználok, ami tetszik. Korábban a Kingart cégnek is dolgoztam, ekkor főként egyiptomi, kelta, mexikói, azték motívumokkal díszítettem a karkötőket, fül- és nyakbavalókat. Később, amikor egyéni vállalkozóként kezdtem el járni a különféle vásárokra, sokan hiányolták a magyar népművészeti motívumokat a munkáimról. Így született meg az újabb generáció” – magyarázta Nádudvary László, bemutatva többek között a honfoglalás kori szíjvégek motívumait, és Szent István kori pénzérme nyomatát mintázó réz ékszereit. „Ez a szakma olyan, mint az építkezés: nyáron kell sokat keresni, mert télen kevés a vásár és a megrendelés. Innen a Segesvári Középkori Fesztiválra megyek, augusztusban pedig Nürnbergbe készülök” – mondta Nádudvary, aki hozzátette, utóbbi tervet még fontolgatja.
Mint mondta, tavaly Németországban volt egy kézművesvásáron, ahol sokat keresett ugyan, de a költségei is nagyobbak voltak, így végül nem tudott több pénzt hazahozni, mint amit itthon keres egy vásáron. „Romániában sem mindig könnyű. A most következő segesvári fesztivál szervezési jogát például egy bukaresti cég kapta meg, egy napra a pavilon bérleti díját 450 lejben határozták meg” – magyarázta. Mint elmondta szeretné bővíteni vállalkozását, de egyelőre magánvállalkozóként nem alkalmazhat senkit. A jövőben saját üzlethelyiséget is szeretne bérelni.
Molnár Attila szervező elmondta, a vásár ideje alatt a standoknál tombolát is árusítanak. „A tombolajegy hátoldalán a vásárlók szavazhatnak az általuk legértékesebbnek és a leggiccsesebb árucikkeket felvonultató, legértéktelenebb pavilonra is. A sorsolásokat hetente, vasárnaponként tartjuk, és a nyertes a tombolajegyekből összegyűlt értékben vásárolhat annál a standnál, amelyet a legtöbben értékesnek tartottak. Ezzel a közönség segítségét szeretnénk kérni, hogy kiszűrhessük az olyan termékeket, amelyek nem egy ilyen vásárra valók” – mondta a szervező. Molnár hozzátette, a jövőben fejleszteni szeretnék ezeket a vásárokat, ha támogatókat sikerül találni népzenei koncerteket, népművészeti kiállításokat is szerveznének a rendezvény keretében.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.