Konfliktuskezelés. Orbán Zsolt (Leslie) és Nagy Csongor Zsolt (Dr. David Mortimore) jelenete
Fotó: Czinzel László
Ray Cooney Család ellen nincs orvosság című darabját mutatta be a hétvégén Nagyváradon a szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata.
2019. február 18., 15:122019. február 18., 15:12
2019. február 25., 14:472019. február 25., 14:47
Közhelyes volna firtatni, elsősorban mi is szükséges a színházi sikerhez, majd pedig hatásvadász módon feltenni a szónoki kérdéseket, miszerint a jó darab-e, vagy a jó rendezés, a jó színészi játék, avagy az értő közönség?! S a válasz még a kérdéseknél is elcsépeltebben hangzana: mindez együtt. Csakhogy a közhelyek igazával épp az a nagy baj, hogy mindenki megpróbálja megkerülni, kijátszani a nyilvánvalót, illetve azt bizonygatni, mennyire lehet rossz darabból is jót rendezni, vagy jó darabot unalmasan agyonvágni, a különböző szintű játékról inkább nem is szólva.
A szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának Nagyváradon bérletcserében bemutatott előadása, Ray Cooney Család ellen nincs orvosság című darabját illetően minden adott a sikerhez.
Az ógörög darabok hely, idő és cselekmény egysége ezúttal is biztosította a kellő feszültséget: a helyszín egy kórház orvosi társalgója, az egy szálra felfűzött cselekménynek sincs szüksége az Arisztotelész által „előírt” maximum egy napra, hanem a Poétikában sugallt épp annyi időre, ami alatt elindul, bonyolódik és sikeresen bevégződik az eseménysor.
A konfliktus is olyan alaphelyzetből adódik, ami a hétköznapi életben sem ritka: egy fiatalkori gyors lefolyású kaland épp akkor köszön vissza, amikor a legkevésbé van erre a nem várt bonyodalomra szükség. Egyszóval semmi eget-földet rengető újdonság, semmi hátborzongató meglepetés, minden és mindenki a maga helyén van és épp ez az előadás sikere:
Kissé részletesebb taglalást érdemel a szereplők értékelése, mivel a darab szerkezetében természetesen vannak mindvégig színen lévő karakterek és csak később cselekménybe lépők, de Cooney műfaj- és színpadérzékének az egyik legfontosabb jellemzője, hogy a mellékszereplők sem „mellékes díszletelemek”, hanem virtuális főszereplők. A rendező munkáját dicséri ennek a szerzői sajátosságnak az aláhúzása, a kellően vérbő játéklehetőség megadása az őrmestert alakító Péter Attila Zsoltnak, Méhes Katinak a mama, Nagy Orbánnak Bill, Moldován Blankának a főnővér, Márkó Eszternek Rosemary Mortimore, illetve Rappert-Vencz Gábornak Sir Willoughby Drake szerepében. Egy-egy jelenetük, illetve replikájuk egyrészt döntően előrelendítette a cselekményt, másrészt néhány pillanatra átvette a nyomást a konfliktust okozó-megoldó „családi négyszög” szereplőinek válláról. Főbb szerepekben a két orvos, a tizennyolc év előtti, felelőtlenül hódítgató dr. David Mortimore (Nagy Csongor Zsolt) és az apaságot nagylelkű örömmel átvállaló dr. Hubert Bonney (Bodea Tibor), aki így menti barátját a családi bonyodalmaktól. Továbbá Jane Tate (Bogár Barbara), az egykori fiatal nővér, akinek hízelgett az orvossal kezdett, eleve rövidre szabott kaland, ám később hősiesen vállalta a kalandból született gyerek felnevelését. S nem utolsó sorban az épp nagykorúvá vált, az apakeresésbe kissé belebóduló Leslie (Orbán Zsolt) játéka. Valamennyiük játéka, valamint a Bátonyi György díszletei és Szabó Anna jelmezei mindvégig biztosították a felhőtlen sikert.
Visszatérve a már említett közhelyhez: a szatmáriak azonos hőfokú csapatteljesítménye ismételten bebizonyította, hogy minden előbb felsorolt elengedhetetlen követelmény mellett a siker záloga a mérték felismerése és annak töretlen megtartása.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!