„Utánpótlás-válogatott – hallottuk itt is, ott is az előadás szünetében. Valóban az, mert a most fellépők közül nem egy már az országosan elismert Székely Népi Együttesbe kerül, ha megnő” – írta 1958 tavaszán, a gyermekegyüttes első előadásáról szóló tudósításában György Jakab János a Pionír című kiadványban. A gyermekcsoportból valóban számos táncos, énekes került ki, de volt, akiből író vagy költő, mérnök vagy orvos lett. Az ünnepélyre kiadott Gyöngyvirágtól lombhullatásig című emlékkönyvbe 385 tag neve került be.
„Amikor begyűlt a száztagú kórus, és próba közben elvették a villanyt, senki nem akart hazamenni. Ekkor az egyik gyereknek adtam néhány lejt, hogy rohanjon el gyertyáért. Több évtized távlatából most is azt vallom, hogy életem legszebb, legmeghatóbb kóruspróbája volt az, amikor gyertyafény mellett olvastam a kottát” – emlékezett vissza a hatvanas évek viszontagságaira a 80 éves Birtalan József karmester. A Magyarországra áttelepült kórusvezető úgy érzi, a marosvásárhelyi táncos és dalos fiataloknak – a körülmények ellenére – csodálatos gyermekkoruk volt. Munkájuk eredményéről a Kultúrpalota telt házas előadásai, a díjak, dicséretek tanúskodtak. Az évek során a csapat munkáját olyan közírók méltatták, mint Domokos Géza, Marosi Barna, Ágoston Vilmos, Molnár H. Lajos, Szépréti Lilla vagy Banner Zoltán.
A kommunista hatalom által a hetvenes években vakvágányra terelt együttest a város mai gyermekcsoportjai köszöntötték. A Napsugár, a Cinige, a Prücsök, valamint Koszorús Krisztina és Riţiu Ilka Krisztina fellépése a hajdani gyermekegyüttes virágkorát idézte fel, akárcsak Sánta Rezső ajándéka. Az egykori táncos a gálaelőadás kezdete előtt egy órával talált meg a padlásán ötven megsárgult, nagyméretű fényképet az egykori utánpótláscsapatról. Ajándéka az emlékkönyv második, javított kiadásába kerül majd be.
Mai világunk, társadalmunk, valóságunk nagy mértékben irányt vesztett – többek közt erre világít rá Sławomir Mrożek lengyel drámaíró ma is fölöttébb aktuális, Tangó című darabja, amelynek premierjét pénteken tartják a Kolozsvári Állami Magyar Színházban.
Hunor Horváth rendezőt nevezték ki a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház ideiglenes igazgatójává.
A román színházi szakma két legfontosabb elismerésével tüntették ki a szatmárnémeti Harag György Társulat III. Richárd című előadását. Bessenyei Gedő István, a szatmári társulat igazgatója nyilatkozott a Krónikának.
Több mint 50 szerzővel és nyolcvannál is több programmal várják az érdeklődőket a június 26. és 29. között tartandó 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhétre, melynek főbb meghívottjai Lars Saabye Christensen norvég-dán és Gabriel Adameșteanu román író.
Újra megrendezik a kerékpározást, olvasást és a kultúrafogyasztást népszerűsítő Tricikli fesztivált, a Szegedet, Magyarkanizsát és Sepsiszentgyörgyöt érintő programsorozat május 30-án indul.
Tarr Béla magyar rendező lesz a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 24. kiadásának díszmeghívottja, aki életműdíjat vehet át a kincses város legnagyobb filmes rendezvényének zárógáláján.
Két kiemelt kategóriában is díjazták a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának III. Richárd című előadását a Román Országos Színházi Szövetség (UNITER) hétfőn este rendezett gáláján. Emellett magyar alkotók is részesültek UNITER-díjban.
A világ számos természeti érdekességét hozza el a mozivászonra június 4–9. között a brassói LYNX fesztivál.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.