„Utánpótlás-válogatott – hallottuk itt is, ott is az előadás szünetében. Valóban az, mert a most fellépők közül nem egy már az országosan elismert Székely Népi Együttesbe kerül, ha megnő” – írta 1958 tavaszán, a gyermekegyüttes első előadásáról szóló tudósításában György Jakab János a Pionír című kiadványban. A gyermekcsoportból valóban számos táncos, énekes került ki, de volt, akiből író vagy költő, mérnök vagy orvos lett. Az ünnepélyre kiadott Gyöngyvirágtól lombhullatásig című emlékkönyvbe 385 tag neve került be.
„Amikor begyűlt a száztagú kórus, és próba közben elvették a villanyt, senki nem akart hazamenni. Ekkor az egyik gyereknek adtam néhány lejt, hogy rohanjon el gyertyáért. Több évtized távlatából most is azt vallom, hogy életem legszebb, legmeghatóbb kóruspróbája volt az, amikor gyertyafény mellett olvastam a kottát” – emlékezett vissza a hatvanas évek viszontagságaira a 80 éves Birtalan József karmester. A Magyarországra áttelepült kórusvezető úgy érzi, a marosvásárhelyi táncos és dalos fiataloknak – a körülmények ellenére – csodálatos gyermekkoruk volt. Munkájuk eredményéről a Kultúrpalota telt házas előadásai, a díjak, dicséretek tanúskodtak. Az évek során a csapat munkáját olyan közírók méltatták, mint Domokos Géza, Marosi Barna, Ágoston Vilmos, Molnár H. Lajos, Szépréti Lilla vagy Banner Zoltán.
A kommunista hatalom által a hetvenes években vakvágányra terelt együttest a város mai gyermekcsoportjai köszöntötték. A Napsugár, a Cinige, a Prücsök, valamint Koszorús Krisztina és Riţiu Ilka Krisztina fellépése a hajdani gyermekegyüttes virágkorát idézte fel, akárcsak Sánta Rezső ajándéka. Az egykori táncos a gálaelőadás kezdete előtt egy órával talált meg a padlásán ötven megsárgult, nagyméretű fényképet az egykori utánpótláscsapatról. Ajándéka az emlékkönyv második, javított kiadásába kerül majd be.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.