Fotó: A szerző felvétele
„A díj egyaránt méltatja a rendezői, színészi, illetve a közösségi, társulati munkát” – fejtette ki Béres László színházigazgató, aki az új, gyerekeknek szánt produkció pénteki bemutatójáról is tájékoztatott. A Grimm testvérek egyik legismertebb meséjét, a Jancsi és Juliskát Zalán Tibor rádiójátékának felhasználásával Dézsi Szilárd, a gyergyószentmiklósi születésű, Budapesten élő rendező vitte színre. A díszletet és jelmezeket a budapesti Bodnár Enikő díszlet- és jelmeztervező tervezte.
Dézsi Szilárd feldolgozásában a mese új megvilágításban kerül színpadra: a rendező álomjelenetbe ágyazza a gyerekek kalandjait, a boszorkától való szerencsés szabadulás pedig az álom végét jelzi. Közben olyan kérdéseket is felvet, amely a felnőtteket is érdekelheti – a csellengő, elhagyott gyerekek problémája, a munkanélküliség, a mostohaszülő jelenléte a családban. A fordulatokkal és meglepetésekkel teli mesejátékban nagy szerepet kap egy szarka is, továbbá megelevenednek a bútorok is, akik a bajba jutott Jancsi és Juliska segítségére sietnek. A mesejátékban Jancsi szerepét Barabás Árpád, Juliska szerepét pedig a frissen végzett Bándi Johanna játssza. Az apa szerepében Szabó Eduárdot, az anya szerepében pedig Domokos Erikát láthatjuk. A szarka Antal D. Csaba, a modern boszorkány pedig Bartha Boróka, az állólámpa, komód és fotel szerepében Boros Máriát, Tamás Boglárt, illetve Bálint Évát láthatjuk.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.