2009. augusztus 04., 10:342009. augusztus 04., 10:34
A pályázattal bemutatkozási lehetőséget kívántak nyújtani a Debrecen és Nagyvárad térségében élő 35 év alatti fiatal alkotóknak, másrészt új alkotások létrehozására buzdítani őket, segítséget nyújtva ezzel művészi tevékenységükhöz, pályakezdésükhöz – szól a váradi városvezetőség közleménye. Az idei freshART debreceni nyertese Tolvaj Panna festőművész, a nagyváradié pedig Tarasie Daniel Iosif helybéli szobrászművész – ők jövőre önálló kiállításon mutatkozhatnak be Debrecenben és Nagyváradon.
A két város önkormányzatának jóvoltából további díjak kiosztására is lehetőség nyílt: így Debrecen önkormányzatának 50 000 forintos díját kapta Csiszer Attila nagyváradi grafikusművész, Nagyvárad önkormányzatának ugyanekkora öszszegű díját pedig a debreceni Ludman Éva képzőművész nyerte el.
A pályázat zsűrijének tagjai: Jakobovits Miklós festőművész (Nagyvárad), Kónya Ábel képzőművész (Debrecen), Ramona Novicov művészettörténész (Nagyvárad), Máthé András fotóművész (Debrecen) és Tarnóczi József festőművész (Debrecen).
A pályázatra beadott alkotásokból rendezett közös kiállítást a Fő utcai Vizuális Művészetek Galériájában nyitják meg. Köszöntőt mond Halász János, Debrecen alpolgármestere és Biró Rozália, Nagyvárad alpolgármestere. A kiállítást Jakobovits Miklós festőművész nyitja meg.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.