Jelenleg a székelyudvarhelyi Monyo Project nevű zenekarról forgat dokumentumfilmet, de már következő filmjét is tervezi a székelyudvarhelyi Simó Ibolya, aki a TIFF helyi versenyének fődíját kapta meg Tökéletes befektetés című alkotásáért.
2016. június 09., 12:412016. június 09., 12:41
Amint arról korábban már beszámoltunk, Simó Ibolya Tökéletes befektetés című kisjátékfilmje nyerte el a fődíjat a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) helyi filmek versenyén. Az udvarhelyi rendező lapunknak elmondta, jelenleg egy zenét és utazást ötvöző dokumentumfilmen dolgozik, de egy újabb kisjátékfilmet is tervez.
Az udvarhelyi újgazdag fiatalok viselt dolgai által ihletett Tökéletes befektetés című filmet évekkel ezelőtt a székelyudvarhelyi filmeseket tömörítő Transikon Egyesület tagjaként álmodta meg Simó Ibolya. A forgatókönyvön hat évvel ezelőtt kezdtek el dolgozni, a filmet 2011-ben kezdték el forgatni, de a végleges formája csak tavaly készült el. A TIFF keretében szervezett verseny 1500 eurós fődíja mellett az Országos Emberkereskedelem Elleni Ügynökség (ANITP) által felajánlott 500 eurós különdíjat is kiérdemelte az udvarhelyi rendező, hiszen alkotása felvillantja a prostitúció, a modernkori rabszolgaság és a teljes kiszolgáltatottság témáit is. A versenybe egyébként idén huszonöt alkotást neveztek be, ezek között román, magyar, angol és arab nyelvű rövidfilm is volt.
„Most nyert első alkalommal díjat a film, noha már néhány fesztiválra beneveztük. Érdekes érzés volt nyerni, hiszen régebben kezdtünk el dolgozni rajta, így sok idő telt el addig, míg a munkánk értékelésére került sor. Ez egyben elégtétel is a stábnak, hiszen sok munka van benne, sok ember dolgozott rajta. Az alkotás nemsokára amúgy is kicsúszik a fesztiválos időszakából, ezzel a díjjal viszont jól lehet elköszönni az egésztől” – mondta Simó Ibolya. Rendszerint egy-két évig lehet benevezni a fesztiválokra, így kevés esély van arra, hogy ezzel a filmmel újabb mustrákon is versenybe szálljon a rendező, ám nem aggódik, hiszen jelenleg új alkotásán dolgozik.
Következő filmje a Monyo Projectről, a székelyudvarhelyi Molnár Endre és Molnár Ilona zenei és szerelmi történetéről szól. Simó másfél évig forgatott a zenekarral, június végén fejezi be a dokumentumfilmet. „Kicsit zenés, de kicsit útifilm jellegű is lesz a film, hiszen sok utazás van benne. Róluk is szól, a szerelmükről, az életstílusukról, de leginkább a zenéről” – magyarázta Simó Ibolya. A dokumentumfilm készítésekor sok időt töltöttek Budapesten, de Londonban, Marosvásárhelyen és Székelyudvarhelyen is forgattak. „A filmeknek mindig jót tesz a változatosság helyszín szempontjából is. Ebben az esetben a helyről helyre vándorlás érzékelteti, hogy Monyóék miként élnek. Örök utazók, de mindenhol otthon vannak” – részletezte a rendező.
Simó most várja az MTVA egyik filmpályázatának eredményhirdetését, egy újabb kisjátékfilmen szeretne dolgozni. Elképzelése szerint az új alkotás egy elszigetelt faluról szólna, ahova beköltözik egy divattervező, majd hatására elkezd átalakulni a település.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!