Gyulai Líviusz voltaképpenhazalátogat, hiszen Baróton született. Az alkotó– aki főként könyvillusztrációkat ésanimációs filmeket, ironizáló-archaizálótollrajzokat, linómetszeteket, litográfiákat ésrézkarcokat készít – legfontosabb elismeréseia Munkácsy-, a Kossuth-díj, illetve az érdemesművész cím. Európa-szerte kiállítjamunkáit, de filmjei által is ismertté vált.A székelyföldi közönségnek a Jónás,Gólyás mese, Szinbád, Bon voyage, Az énkis városom és Könny nem marad szárazoncímű animációs kisfilmjét mutatja be.
A budapesti Berecz András semidegen Erdélyben, hiszen számos alkalommal megfordultmár Székelyföldön és Moldvábanis népmesegyűjtő körútjai során.Népzene-, illetve néptánctáborbanoktatott magyar népzenét KalotaszentkirálytólKanadáig. Megesett, hogy tolmács segítségévelmondott mesét észt, francia vagy holland közönségnek,az utóbbi időben műfordítással is foglalkozik.Számos kitüntetés birtokosa, többek közöttmegkapta a Népművészet Ifjú Mestere, a MagyarMűvészetért, a Magyar Örökség Díjat,illetve a Magyar Köztársaság AranyÉrdemkeresztjét. Számos könyv, tanulmány,dokumentumfilm, CD, kazetta és lemez fűződik a nevéhez.A Kettévágott pipafüst című előadásábana magyar népdalok és népmesék lesznek afőszereplők.
Gyulai Líviusz, illetve BereczAndrás április 11-én 19 órátóla Sepsiszentgyörgyön, a Bod Péter Megyei KönyvtárGábor Áron Termében, április 12-én18 órától a baróti művelődésiházban, április 13-án 19 órátólCsíkszeredában, a Segítő Mária Iskolaelőadótermében, április a 14-én 17órától pedig a gyergyószárhegyiLázár-kastély lovagtermében lépfel. Az erdélyi turné Székelyudvarhelyen érvéget április 15-én, a 19 órátólkezdődő rendezvénynek a Városi MűvelődésiHáz koncertterme ad otthont.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.