Mircea Andreescu, Teodor Corban és Ion Sapdaru az 1989-es forradalomról szóló, Corneliu Porumboiu rendezte filmben
Fotó: Port.hu
Corneliu Porumboiu Forradalmárok (A fost sau n-a fost?) című 2006-os tragikomédiáját sugározza a román köztévé az 1989-es forradalom évfordulóján, pénteken. A 28 évvel ezelőtti eseményekről a forradalom résztvevői is megemlékeznek egy tévéműsorban.
2017. december 22., 12:432017. december 22., 12:43
A forradalomról szóló játékfilm vetítésével emlékezik a román közszolgálati televízió pénteken 1989. december 22-ére. A nézők 21.10-től láthatják a TVR2-n Corneliu Porumboiu Forradalmárok (A fost sau n-a fost?) című 2006-os filmjét, amely Camera d’Or díjat nyert a cannes-i fesztiválon, két Gopo-díjjal és a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF) három elismeréssel jutalmazták.
A cselekmény egy csendes kisvárosban játszódik 16 évvel az események után, december 22-én, szereplői pedig arra keresik a választ – mindvégig hiába – hogy történt-e forradalom, Romániában, vagy sem. A főhős, a nyugdíjas Piscoci (Mircea Andreescu), aki néha a Mikulás szerepét is magára ölti, arra készül, hogy most is egyedül tölti karácsony szent estéjét. Ám a sors mást jelöl ki számára: két társa is akad, akikkel közösen keresik a választ a nagy kérdésre.
Corneliu Porumboiu első filmje tragikomédia, amely nemcsak a forradalomról, hanem arról a groteszk melléfogásról is szól, hogy a hősök 16 év távlatából értelmezik az 1989 decemberében történteket. Tiberiu Mănescu (Ion Sapdaru) történelemtanár forradalmárnak tartja magát, foggal-körömmel ragaszkodik ehhez a címkéhez még akkor is, amikor a társai az ellenkezőjét állítják, ugyanis nem akar lemondani középszerű létezésének talán egyetlen dicsőséges pillanatáról. Jelenleg nem rózsás a helyzete: egész fizetése rámegy az alkoholizmusa miatt felvett kölcsön visszafizetésére. Virgil Jderescu (Teodor Corban) újságíró, egykori textilmérnök nem vett részt a forradalomban, de kapott az új üzleti lehetőségeken, és tévéadót indított egy tömbházlakásban.
Dan Pița az első olyan román filmes, aki a forradalomról példázatként gondolkodott Arany Oroszlánnal kitüntetett, Luxushotel (Hotel de lux, 1992) című filmjében. A rendező-forgatókönyvíró Nicolae Ceaușescu „piramisát”, a Nép Házát (Casa Poporului) használta egy totaritárius, kafkai–orwelli társadalom metaforikus díszleteként. 1993-ben készült el A róka volt a vadász (Vulpe vânător) című román–német, Stere Gulea rendezte koprodukció, amelynek szereplői a televízión keresztül követik a forradalom eseményeit, pedig Temesváron élnek, a letartóztatástól való félelmükben barátaiknál húzták meg magukat. A film forrása a Nobel-díjas Herta Müller A róka volt a vadász című regénye.
Akárcsak Porumboiu, Cătălin Mitulescu is 2006-ban készített filmet erről a témáról. A Hogyan éltem túl a világvégét (Cum mi-am petrecut sfârşitul lumii) című film egy tizenhét éves lány, Eva 1989-ben zajló mindennapjait dokumentarista tisztasággal és közvetlenséggel követi.
A forradalomról sok szó esik a 28. évfordulón a TVR1-en is: pénteken 21.35-től Mircea Dinescu költő és Ion Caramitru színész, volt kulturális miniszter lesz a közszolgálati tévé vendége, mindketten főszerepet játszottak a rendszerváltó eseményekben. A Románia 9 című műsor meghívottjaiként arra emlékeznek, hogyan jutottak a tévé épületébe december 22-én, és miként töltötték ezt a napot a 4-es stúdióban.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
szóljon hozzá!