Fotó: Gozner Gertrud
2008. június 05., 00:002008. június 05., 00:00
Ez nemcsak a fiatal rendezők tehetségének és a produkciók művészi színvonalának köszönhető, a 2004-es filmtörvény jótékony hatása is közrejátszik benne: a különböző adókedvezmények bátorítják a filmgyártást, a koprodukciókat és a bérmunkát. „Ez egyfajta lendületet ad a magyar filmnek” – fogalmazott Basa.
A magyar filmes újhullám legújabb sikereként a Mundruczó Kornél rendezte Delta cannes-i FIPRESCI-díját (Filmkritikusok Nemzetközi Szövetségének díja) könyvelhetjük el. A tragikus testvérszerelmet feldolgozó, Lajkó Félix és Tóth Orsolya főszereplésével készült alkotás a Magyar Nap egyik „fénypontja” volt. Petrányi Viktória, a Delta producere elmondta, hogy a film korábbi férfi főszereplője váratlanul elhunyt, ezért gyakorlatilag a nulláról kezdték újra a forgatást. A Delta és a kortárs magyar mozi más alkotásai – mint például Fliegauf Benedek Tejút című rendhagyó műve – kapcsán elhangzott, hogy a nemzetközi fesztiválsiker nem feltétlenül esik egybe a hazai közönség igényeivel: ugyanis a magyar publikum elsősorban a vígjátékokat kedveli. Ebbe a minőségi válfajba tartozik a TIFF hivatalos versenyprogramjában szereplő Kalandorok, Paczolay Béla nagyrészt erdélyi helyszíneken forgatott filmje, amelynek főbb szerepeiben Haumann Péter, Rudolf Péter és Schruff Milán látható. A „közönségbarátabb” alkotások közé tartozik Török Ferenc Overnight című mozija is. „Az Overnight generációs film, a Moszkva tér és a Szezon után Török »ifjúsági trilógiájának« záródarabja, amely a rendszerváltás győzteseiről szól” – mondta Angelusz Iván, a film producere. Bollók Csaba Iszka utazása című alkotása viszont egy igazi vesztesről szól – a tavalyi Magyar Filmszemle fődíját elnyerő „dokudráma” egy Varga Mária nevű kislány kegyetlen sorstörténetét dolgozza fel. A rendező legújabb filmterve kapcsán kifejtette: a hasonló filmnyelven „beszélő” magyar és román újhullám fiatal alkotóinak gyakrabban kéne alkotásokban, közös projektekben gondolkodniuk.
A TIFF-publikum mától a világ nagy fesztiváljain egyre sűrűbben díjazott kortárs román filmművészetbe is alapos betekintést nyerhet – a roma témájú dokumentum- és játékfilmeket felvonultató szombati program és a szerdai Magyar Nap után ugyanis elkezdődnek a Román Film Napjai. Ennek keretében többek közt Mircea Daneliuc új moziját, a Marilenát, Igor Cobileanski Tache című vígjátékát vagy George Dorobanţu ambiciózus debütfilmjét, az Elevator című független produkciót tekintheti meg a nagyérdemű.
„Régi motorosként” lesz jelen az egyik legnépszerűbb román színésznő, Tamara Buciuceanu Botez, aki a fesztivál zárónapján a TIFF életműdíját veheti át – a francia filmcsillaggal, Catherine Deneuve-vel együtt.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.