Fotó: Gozner Gertrud
2008. június 05., 00:002008. június 05., 00:00
Ez nemcsak a fiatal rendezők tehetségének és a produkciók művészi színvonalának köszönhető, a 2004-es filmtörvény jótékony hatása is közrejátszik benne: a különböző adókedvezmények bátorítják a filmgyártást, a koprodukciókat és a bérmunkát. „Ez egyfajta lendületet ad a magyar filmnek” – fogalmazott Basa.
A magyar filmes újhullám legújabb sikereként a Mundruczó Kornél rendezte Delta cannes-i FIPRESCI-díját (Filmkritikusok Nemzetközi Szövetségének díja) könyvelhetjük el. A tragikus testvérszerelmet feldolgozó, Lajkó Félix és Tóth Orsolya főszereplésével készült alkotás a Magyar Nap egyik „fénypontja” volt. Petrányi Viktória, a Delta producere elmondta, hogy a film korábbi férfi főszereplője váratlanul elhunyt, ezért gyakorlatilag a nulláról kezdték újra a forgatást. A Delta és a kortárs magyar mozi más alkotásai – mint például Fliegauf Benedek Tejút című rendhagyó műve – kapcsán elhangzott, hogy a nemzetközi fesztiválsiker nem feltétlenül esik egybe a hazai közönség igényeivel: ugyanis a magyar publikum elsősorban a vígjátékokat kedveli. Ebbe a minőségi válfajba tartozik a TIFF hivatalos versenyprogramjában szereplő Kalandorok, Paczolay Béla nagyrészt erdélyi helyszíneken forgatott filmje, amelynek főbb szerepeiben Haumann Péter, Rudolf Péter és Schruff Milán látható. A „közönségbarátabb” alkotások közé tartozik Török Ferenc Overnight című mozija is. „Az Overnight generációs film, a Moszkva tér és a Szezon után Török »ifjúsági trilógiájának« záródarabja, amely a rendszerváltás győzteseiről szól” – mondta Angelusz Iván, a film producere. Bollók Csaba Iszka utazása című alkotása viszont egy igazi vesztesről szól – a tavalyi Magyar Filmszemle fődíját elnyerő „dokudráma” egy Varga Mária nevű kislány kegyetlen sorstörténetét dolgozza fel. A rendező legújabb filmterve kapcsán kifejtette: a hasonló filmnyelven „beszélő” magyar és román újhullám fiatal alkotóinak gyakrabban kéne alkotásokban, közös projektekben gondolkodniuk.
A TIFF-publikum mától a világ nagy fesztiváljain egyre sűrűbben díjazott kortárs román filmművészetbe is alapos betekintést nyerhet – a roma témájú dokumentum- és játékfilmeket felvonultató szombati program és a szerdai Magyar Nap után ugyanis elkezdődnek a Román Film Napjai. Ennek keretében többek közt Mircea Daneliuc új moziját, a Marilenát, Igor Cobileanski Tache című vígjátékát vagy George Dorobanţu ambiciózus debütfilmjét, az Elevator című független produkciót tekintheti meg a nagyérdemű.
„Régi motorosként” lesz jelen az egyik legnépszerűbb román színésznő, Tamara Buciuceanu Botez, aki a fesztivál zárónapján a TIFF életműdíját veheti át – a francia filmcsillaggal, Catherine Deneuve-vel együtt.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.