Fotó: Rompres
2007. augusztus 01., 00:002007. augusztus 01., 00:00
Antonioni először kritikusként közelített a filmhez, 1940-ben a Mussolini-rendszer hivatalos filmlapjához, a Cinemához szerződött. Nézetei miatt azonban hamar elbocsátották. Később A Pó népe címmel dokumentumfilmet forgatott a halászok földhözragadt mindennapjairól. Az útkereső próbálkozások végét első önálló filmje jelentette, az Egy szerelem története. Munkájára csak hét évvel később, a Kiáltás című lélektani dráma kapcsán figyeltek fel. A Kiáltás hordozza Antonioni művészi látásmódjának legfontosabb jegyeit. Az 1960-ban született Kaland, későbbi nagy trilógiájának első része már igazi remekmű, a filmet a lelkileg sivár nagypolgári lét lenyomataként tartják számon. A trilógia második része a filmtörténet legszebb szerelmes levelét bemutató Éjszaka, záródarabja a Monica Vitti kiváló alakításával készült Napfogyatkozás. Éjszaka című filmje, Vittivel, Marcello Mastroiannival és Jeanne Moreauval a szereposztásban az emberi kapcsolatok felszínességének megdöbbentő rajza. Ez a film, párban Federico Fellini Édes életével, iskolát teremtett, Jancsó Miklós Oldás és kötés című alkotásában például pontosan nyomon követhető Antonioni kéznyoma. Másik híres filmje, a Nagyítás, mesteri megoldások egész sorát vonultatja fel, mint a végtelen térábrázolás vagy a fojtogató csend és az éles zajok kontrasztja.
Antonioni innen is tovább tudott lépni, az 1970-es években bejelentette a hagyományos film halálát, és elkészítette elektronikus technikával Az oberwaldi titok című alkotását. A rendező 1985-ben agyvérzést kapott, amely félig megbénította, többé beszélni sem tudott. Ennek ellenére folytatta munkáját, néhány éve még két filmet is készített, Eros, illetve Michelangelo tekintete címmel.
MTI
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.