Fotó: Archív
A digitális és analóg világ közötti átjárásra, a képi ábrázolás határainak feszegetésére épül az 5. Székelyföldi Grafikai Biennálé, amelynek részleteiről Ferencz S. Apor csíkszeredai képzőművész beszélt a Krónikának.
2018. február 10., 09:032018. február 10., 09:03
A Székelyföldi Grafikai Biennálék sorozatában Siklódi Zsolt kurátor váratlan, tragikus távozása fájdalmas és szükségszerű újragondolásra késztette a szervezőket. „Idén kicsit lényegre törőbben próbáltuk meghatározni a biennálé koncepcióját és szemléletét.
és ez mennyire nyitja meg a képi ábrázolás határait, mennyire feszegeti azokat” – mondta el a Krónika megkeresésére Ferencz S. Apor csíkszeredai képzőművész, a Székelyföldi Grafikai Biennálé új kurátora.
Hozzátette, ez a szervezők felvetése, de nem kizáró jellegű ok, ha valaki egyáltalán nem dolgozik számítógépen, vagy nem dolgozza át a munkáit számítógépen és csak hagyományos technikákban készíti el a műveit.
Kifejtette, idén három kategóriát próbáltak meghatározni: hagyományos grafikai eljárásokkal készült grafikai alkotások; digitális képalkotási módszerekkel készült és digitális eszközökkel nyomtatott grafikai alkotások, továbbá digitális képalkotási módszerekkel előkészített, de hagyományos módszerekkel nyomtatott grafikai alkotások.
Az 5. Székelyföldi Grafikai Biennálé pályázati kiírása már nyilvános, a hazai és nemzetközi grafikusművészek 2018. március 30-án, déli 12 óráig jelentkezhetnek. A nevezés kizárólag webes felületen, az online űrlapon keresztül lehetséges www.grafikaiszemle.ro honlapon. Az alkotások digitális reprodukcióját online, a nevezési űrlapon keresztül lehet feltölteni az oldalon kért adatokkal együtt.
A biennálé zsűrijét nemzetközi szinten elismert művészettörténészek és képzőművészek alkotják: dr. Cristian Aurel Opriș, a kolozsvári művészeti egyetem tanára, dr. Erőss István, az egri Eszterházy Károly Egyetem vizuális művészeti intézetének tanszékvezetője, Liu Chun-Lan, a Tajvani Nemzeti Művészeti Egyetem tanára, dr. Anca Boeriu, a Bukaresti nemzeti művészeti egyetem tanára, Vécsi Nagy Zoltán művészettörténész, az EMŰK vezetője, Kónya Ábel, a debreceni Modem vezető kurátora és Ferencz S. Apor képzőművész.
Az idei biennálé díjátadó ünnepsége 2018. október 13-án lesz, ezt megelőzően nyitják meg a kiállítást a beválogatott alkotásokból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban. A rendezvény keretében megnyitják Siklodi Zsolt, a biennálé volt kurátorának tárlatát a Lábas Házban, illetve az előző szemle nyertesének Kamil Kucureknek a kiállítását a Magmában.
„Fontosnak tartanám például a biennálé weboldalának aktualizálását, egyfajta felpörgetését, hogy több szakmai tartalom jelenjen meg rajta, mint az elemző írások, beszámolók, interjúk. A két biennálé közötti időszakot is szeretnénk feltölteni tartalommal, hogy a két esemény között legyenek szakmai fórumok, kiállítások, minikonferenciák, valamint szeretnénk szakmai kiadványokat megjelentetni” – fogalmazott a csíkszeredai képzőművész.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
Október 18. és 28. között Bukarestben rendezik meg a 34. Országos Színházi Fesztivált (FNT), amelyen mindig szerepelnek erdélyi magyar színházi előadások, produkciók is.
A kolozsvári Puck Bábszínház október 15-én 17 órától mutatja be legújabb előadását, melyet a magyar és román társulat közösen hozott létre.
Kulturális és turisztikai központtá alakítják a zaguzséni Jakabffy–Juhász-kastélyt, a 19. századi nemesi lak a hétvégén első alkalommal nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt.
Több mint egymillió forintért kelt el József Attila Nem én kiáltok című, 1924-es verseskötetének dedikált példánya az Antikvárium.hu vasárnap zárult online árverésén.
Hat új film és két közönségtalálkozó várja az érdeklődőket jövő héten a hétfőtől szombatig tartó 18. Román Filmhéten – tájékoztatta a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínház pénteken az MTI-t.
szóljon hozzá!