A dráMÁzat III. drámapályázat nyertes műveinek felolvasásával ünnepelte a magyar dráma napját a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház szerdán. Az intézmény a dráMA8 kortárs színházi találkozó teljes programját is e nap köré csoportosította.
2016. szeptember 21., 18:162016. szeptember 21., 18:16
2016. szeptember 21., 18:232016. szeptember 21., 18:23
Szerdán a nézők Székely Csaba Bányavakság című drámáját tekinthették meg a sepsiszentgyörgyi Andrei Mureşanu Színház és az Osonó Színház közös produkciójaként. A dráMÁzat drámapályázat nyerteseit a dráMA8 kortárs színházi találkozó második napján hirdették ki a versenyt kiíró Tomcsa Sándor Színház és a nagyváradi Szigligeti Színház vezetői, valamint a pályázat zsűrijének tagjai.
A nyílt, egyfordulós drámapályázatot három kategóriában hirdették meg, a Debüt és drámaÍRÓ kategóriában magyar, a dramAUTORban pedig román nyelvű alkotásokat vártak. Nagy Pál, a Tomcsa Sándor Színház igazgatója elmondta, csupán egy román nyelven írt pályamű érkezett, ám azt is értékesnek tartják, és tervezik a feldolgozását.
A Debüt kategóriában első lett Körmöczi-Kriván Péter Kapufa és öngól című, illetve második R. Kántor Zsigmond Parfüm és hullaszag című drámája, harmadik pedig lapunk munkatársa, Varga László Edgár Anglia című drámája.
A drámaÍRÓ kategóriában első helyen végzett Moravetz Levente Nem lesz reggel, Fred! című drámája, második lett Moşu Norbert-László A pingvin és a Rubik-kocka című drámája, harmadik pedig Réczei Tamás Gettószerelem című alkotása. Czvikker Katalin, a nagyváradi Szigligeti Színház igazgatója elmondta, Körmöczi-Kriván Péter Kapufa és öngól című drámáját be is mutatják a bihari megyeszékhelyen.
Szűcs Katalin Ágnes színikritikus elmondta, a pályázat harmadik kiadására már sokkal több színvonalas alkotás érkezett, voltak köztük hagyományos, de „formailag furcsa” művek is. Azt is megjegyezte, hogy a mintegy száz beküldött alkotás között fésületlen írások is akadtak. Lőkös Ildikó dramaturg hozzátette, néhányan teljesen más műfajokkal: kisregényekkel, novellákkal is próbálkoztak a drámapályázaton.
A drámákban többnyire társadalmi kérdéseket feszegettek a szerzők – fejtette ki Szűcs Katalin Ágnes –, akadtak viszont kommersznek tekinthető, szórakoztató darabok is, amelyekkel ritkábban szoktak próbálkozni az alkotók hasonló pályázatokon.
Szerdán, a magyar dráma napján felolvasószínházi előadás formájában mutatták be az érdeklődőknek Körmöczi-Kriván Péter és Moravetz Levente drámáját.
Csütörtök délelőtt tizenegytől a dráMA fesztivál kerekasztal-beszélgetéssel folytatódik, amelyen a kortárs színházi folyamatokról értekeznek a szakmabeliek, majd 13 órától a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem drámaíró-szakos diákjai mutatkoznak be felolvasószínházzal. Este héttől Márai Sándor Béke Ithakában című alkotásából készült előadását játssza a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház Boris Liješević rendezésében. Az előadás után beszélgetés következik az előadások alkotóival.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!