Fotó: Farkas Antal
Kanadai sikerekkel kezdte az idei esztendőt Benedekffy Katalin operaénekesnő, színművész. A Hargita megyei Nagygalambfalván született Benedekffy 1998 óta Magyarországon él és dolgozik, de a kolozsvári közönség előtt sem ismeretlen, hiszen ő alakíja a Kolozsvári Magyar Opera és a budapesti Szabad Tér Színház koprodukciójában bemutatott Báthory Erzsébet című musical-opera címszerepét. A művésznő számos prózai szerep, musical és operett előadás után ma már a klasszikus éneklést előtérbe helyezve operaénekesi karrierjét építi. Nemrég Torontóban és Hamiltonban vendégszerepelt nagy sikerrel, a közeljövőben több szerepet vállal Kolozsváron, de a csíksomlyói búcsún is szívesen énekelne.
2015. január 19., 18:592015. január 19., 18:59
– Az évet nagysikerű kanadai fellépésekkel kezdte. Hogyan kapott meghívást a Salute to Vienna koncertsorozat csapatába?
– Glatz Attila, Kanadában élő művész, impresszárió meghívására vehettem részt a húszéves jubileumát ünneplő Salute to Vienna koncertsorozat torontói és hamiltoni állomásán. Néhány éve beajánlottak Glatz úrnak, hogy hallgasson meg. Ekkor nagyon nagy hasznát vettem mesterem, a világhírű szoprán, Hamari Júlia tanácsának: „Mindig, mindenhol add magadból a maximumot, sohasem lehet tudni, mi vár rád!”
Úgy látszik, az előadásom és a hangom meggyőzte a bécsi újévi koncertek hangulatát felidéző műsorfolyam tulajdonosát és fellépési lehetőséget ajánlott. Nem tudom, hogy mi alapján válogat, de a velem együtt fellépő művészek tehetségéből, valamint a rendezvénysorozatban korábban fellépő világnagyságok felsorolásából látszik, hogy nagyon magas a mérce.
– Korábban társulatokkal, önálló produkciókkal járt külföldön. Ez volt az első alkalom, hogy egy kész nemzetközi műsorba kellett belépnie?
– Igen, Kanadában találkoztam először a többi szereplővel. Partnereimet, a tánckart, a hetvenfős zenekart és a karmestert ott láttam először. Mindössze két napunk volt próbálni, összeszokni, viszont egy professzionális nemzetközi csapatba kerültem. A művészek a világ legkülönbözőbb tájairól érkeztek, de mindenki tudta a dolgát, mindenki fegyelmezetten, a legjobb tudása szerint dolgozott a közös sikerért. Nagyon jó, ösztönző tapasztalat volt.
– Mindkét koncerten teltház volt, háromezer embernek énekelt. Gyerekként gondolt ekkora sikerekre?
– Mindig feldob a nagyszámú közönség. Korábban a Báthory Erzsébet című musical-opera címszerepében léphettem fel Budapesten, a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon és a Kolozsvári Magyar Operában – ezeken a fellépéseken is nagyon sokan voltak. Amikor Kanadában kiléptem a színpadra és végignéztem a nézőtéren, végtelen boldogság öntött el, hogy az én kis falumból ilyen messzire jutottam.
Amikor felcsendültek az első dallamok, eufória fogott el és az előadás végén, amikor felállva tapsolt a közönség, meghatottság és boldogság járta át a szívemet. Lehet, hogy ez szerénytelennek hangzik, de biztos voltam benne, hogy olyan örömet fogok szerezni a jelenlévőknek, amire vártak, amiért eljöttek erre a gálára. Igazából nem volt nehéz dolgom, a műsor összeállítása is garantálta a sikert, kitűnő volt a zenekar, a karmester és a partnerek. Ilyen együttesben szinte nem is lehet hibázni. Jól bevált sikerdarabokat énekeltem közkedvelt operettekből, a Denevérből, a Csárdáskirálynőből és a Marica grófnőből.
– Hazaérkezése óta sem pihent. Leányfalun és Kismaroson a Lanner Kvartett újévi előadásain vendégeskedett és fellépett a budapesti Dohány utcai zsinagóga Köszönetkoncertjén, amire szintén több ezren ellátogattak. A sikeres évkezdést milyen tervek követik?
– Nem szeretném elkiabálni, de úgy néz ki, hogy a Salute to Vienna továbbra is számít rám, valószínűleg lesz még fellépés az Egyesült Államokban is. A közeljövőben újra dolgozom a Kolozsvári Magyar Operaházzal, ahol több szerepet is elvállaltam. Nagyon foglalkoztat továbbá a nem hagyományos előadásokon való részvétel, ahol többféle műfajban, népzenétől az operáig egyszerre tudom kipróbálni magam. Erre a közeljövőben ismét lesz alkalmam.
Nagyon boldog lennék, ha a gyerekkori álmom egyszer valóra válna és a csíksomlyói búcsún elénekelhetném az Ó én édes, jó Istenem című imát. Nagyon szeretek énekelni és szeretnék minél több embernek az énekemmel örömet szerezni.
Gyöngyösi Tímea
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!