Bessenyei Gedő István (középen) reményét fejezte ki, hogy a jövőben Budapesten is megmutatkozhatnak majd az erdélyi színházi szövetség tagszínházai
Fotó: Nemzeti Színház
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
2025. május 01., 20:332025. május 01., 20:33
Budapesten, a Nemzeti Színházban tartották a napokban a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóját, melynek célja egy rendszeres párbeszéd elindítása, de akár egy nemzetközi színházi szövetség létrehozása is a világ kisebbségi színházai számára – közölte csütörtökön a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata. Az eseményen a szervezők felkérésére a romániai magyar kisebbségi színházak helyzetéről, illetve az Interetnikai Fesztiválról Bessenyei Gedő István, a Harag György Társulat művészeti igazgatója beszélt.
Az előadásban áttekintést nyújtott a Romániában működő kisebbségi színházakról is. Mint ismeretes ugyanis, Romániában a magyar kisebbségi színházak mellett jelen van a német, a zsidó és a roma színjátszás intézményrendszere is. Jelenleg az országban tíz, állandó társulattal rendelkező magyar kőszínház van (a korábban projektszínházként is működő kézdivásárhelyi színház szervezeti átalakulása óta), de további négy független magyar társulat és hat állandó bábszínházi társulat is működik, utóbbiak közül közül három külön intézményként, három pedig tagozatként működik.
Két színiegyetem, két egyetemi színpaddal gazdagítja a palettát, amelynek két magyar kortárs táncműhely és hat néptáncműhely is része – ezek közül a Nagyvárad Táncegyüttes vegyes profilú műhely. Bessenyei Gedő István részletesen bemutatta továbbá az erdélyi kisebbségi színházak fenntartói rendszerét is (minisztériumi, önkormányzati és alapítványi vagy egyesületi hátterű, független színházak).
A kisebbségi színjátszással kapcsolatos előadás másik fontos része az Interetnikai Színházi Fesztivál bemutatása volt. A kisebbségi színházak találkozóhelyének számító seregszemle utóbbi négy kiadásából hármat Szatmárnémetiben szervezték meg. Legutóbb több mint 600 művész közreműködésével, több mint 5000 néző részvételével zajlott a fesztivál, amelyen 24 társulat 26 előadást mutatott be.
Szó esett továbbá Szatmárnémetiről, mint multikulturális színházi fesztiválterepről, ahol a nagyszámú magyarság mellett Románia második legnagyobb német közössége él, illetve ma is pezsgő, nagy múltú zsidó közösség, amelynek története a szatmári színjátszáséval is szorosan összefonódott.
A szövetség azóta több fesztivált is létrehozott, illetve magára vállalt: az említett IFeszt mellett a belső szakmai párbeszédet képviselő MaFesztet és a bukaresti román szakma és fesztiválközönség felé nyitó BukFesztet is. A Harag György Társulat igazgatója reményét fejezte ki annak kapcsán, hogy a román fővárosban tartott fesztivál mintájára a jövőben talán Budapesten is megmutatkozhatnak majd az erdélyi színházi szövetség tagszínházai, az erdélyi magyar színjátszás híd-szerepét hangsúlyozandó, a magyar és a román színházi kultúra között.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
szóljon hozzá!