Balázs Attila, Bessenyei Gedő István, Czvikker Katalin és Nagy Pál a sajtótájékoztatón
Fotó: Facebook/Harag György Társulat
Magyar Színházak Szövetsége (MASZÍN) néven erdélyi magyar színházi szövetség jött létre, amelynek fő célja a szakmai keretek biztosítása, közös tervek megvalósítása. Az információcsere és tanácsadás mellett közös színházi találkozót is szerveznének.
2017. június 16., 17:392017. június 16., 17:39
A szövetség megalapítását öt erdélyi magyar színház képviselője kezdeményezte: Balázs Attila, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház igazgatója, Bessenyei Gedő István, a szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának művészeti igazgatója, Tapasztó Ernő, az Aradi Kamaraszínház igazgatója, Nagy Pál, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház igazgatója és Czvikker Katalin, a nagyváradi Szigligeti Színház főigazgatója. Az alapítók egy, a temesvári színházban tartott sajtótájékoztatón számoltak be fő céljaikról, közölte közleményében a szatmárnémeti társulat.
A MASZÍN tagsági díjakból tartja fenn magát, a továbbiakban pályázati forrásokat kutat fel.
fiatalok, pályakezdők illetve idős művészek támogatása, közölte Balázs Attila. A temesvári színház igazgatója elmondta, hogy a szövetség tagjai csak olyan ügyeket képviselnek, illetve valósítanak meg közösen, amelyekben teljes konszenzusra tudnak jutni. Hangsúlyozta, a szövetség nem fedi le a teljes erdélyi színházi szakmát, egyelőre az öt alapító színház tagja a szövetségnek. A MASZÍN azonban továbbra is nyitott más professzionális színházi intézmények és társulatok előtt.
Fotó: Facebook/Harag György Társulat
Cvikker Katalin nagyváradi főigazgató az első programok egyikeként az egyesület és a Magyar Színháztechnikai Szövetség közötti együttműködést említette. Rámutatott, hogy
A tervek szerint a színháztechnikai szövetség szakemberei ősszel három alkalommal két-háromnapos műhelygyakorlatokat tartanak Nagyváradon. Bessenyei Gedő István a szakmai együttműködések, a párbeszéd szükségességét hangsúlyozta, a szövetségben elsősorban vezetői szinten valósul meg. Elmondta,
Ez teret adhatna egy közös produkció megvalósítására is, vélte a szatmári színház képviselője. Nagy Pál a partiumi és székelyföldi színházak közötti kapcsolatok erősítését és bővítését hangsúlyozta, rámutatva, hogy az információcsere, tanácsadás, előadások börzéje olyan tényezők, melyek szorosabb együttműködést kívánnak meg. Fontosnak nevezte, hogy a szövetség minél több hazai és magyarországi szakmai kapcsolatot építésen ki, és pályázati forrásokat célozzon meg.
Az alapító tagok elmondták, készülnek a MASZÍN arculata és honlapja. Azon reményüknek is hangot adtak, hogy a szövetség megalakulásából a színházak művész- és technikai személyzete mellett hosszú távon a közönsége is profitálhat majd.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!