2007. szeptember 28., 00:002007. szeptember 28., 00:00
Kovászna megye városaiban például egyetlen filmszínház sem működik. Kovásznán szórakozóhelynek használják, Kézdivásárhelyen két éve diszkót és bárt működtetnek az egykori vetítőteremben. Sepsiszentgyörgyön a Lux mozi épületét visszaigényelte egykori tulajdonosa, a Művész mozit pedig 2010-ig bérli egy vállalkozó, aki klubot működtet az épületben. A megyében csupán Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen működik filmklub. Lázár-Prezsmer Endre, a sepsiszentgyörgyi Huszárik Filmklub vezetője érdeklődésünkre elmondta, hetente egyszer tart filmvetítést, amelyhez a filmeket a négy évvel ezelőtt még működő Filmklub Egyesülettől örökölt tékából vagy saját gyűjteményéből válogatja. Kézdivásárhelyen a magyarországi Uránia Filmvállalat által 2004-ben adományozott vetítőfelszerelést használják a Vigadó Művelődési Ház kistermében, a filmeket a filmklub hűséges látogatói maguk hozzák.
A Nagyszebeni Magyar Kulturális Iroda áprilisban indított filmklubot a város magyar közössége számára. A műsorra tűzött filmeket a Bukaresti Magyar Kulturális Központ által felajánlott, több száz darabos videokazetta-készletből válogatják.
Szilágy megyében jelenleg egyetlen mozi sem működik, és rendszeres filmklubos tevékenység sincs. Kilátástalan helyzet fogadja a filmkedvelőket Hargita megyében is. Hajdú Józsefnek, a Hargita Megyei Mozivállalat igazgatójának nincs tudomása arról, hogy az egykori városi mozikban jelenleg milyen tevékenység zajlik. „Az épületek tavaly óta az önkormányzatok hatáskörébe tartoznak, és tudomásom szerint valamennyire lakat került. November derekán a megye utolsó, még működő mozijában, a csíkszeredai Transilvania moziban is elsötétült a filmvászon. A filmvállalat körülbelül 10–12 ezer régi lejjel tartozott a gázszolgáltatónak, így az ajtóra a lakat mellé a »Fűtés miatt zárva!« felirat került” – tájékoztatott Hajdú. Nyár óta a gyergyószentmiklósi Uránia filmklub is beszüntette a rendszeres vetítést. „Két-három érdeklődő kedvéért fölöslegessé vált programokat szervezni, és nem is látok esélyt arra, hogy a közeljövőben újra beindítsuk a filmklubot” – panaszolta Selyem Alpár programszervező. Székelyudvarhelyen viszont a Laterna Magica Filmklub rendszeresen tart vetítéseket.
Márciusban kezdte meg működését Szatmár megye egyetlen filmklubja Nagykárolyban, a helyi gimnázium egyik termében, programjáról a kultúrház referense, Sarvadi Paul gondoskodik. A nagykárolyi filmszínház 2003-ban összeomlott, a teljes felújításra szoruló épület jogi viszonyai máig tisztázatlanok. Az ingatlan átvételére már 2005-ben tanácsi határozatot bocsátottak ki, az állami mozivállalat azonban egyelőre nem adta át az épület használati jogát, és erre vonatkozó kormányhatározat sem született.
Marosvásárhelyen sem a Madisz-irodában, sem a korábbi években filmklubokat szervező Filotea Egyesületnél nem tudtak arról, hogy a megyében bárhol is működne filmklub. Bihar megyében a nagyváradi Posticum Movimentum Iuventutis Christianae Egyesület szervezett filmklubokat, a tevékenység azonban nyár óta itt is szünetel.
Az ARGO Audiovizuális Egyesület ügyvezető elnöke szerint siralmas a helyzet Kolozsváron is. Szántai János, a filmkészítés iránt érdeklődő tehetséges fiatalokat segítő szervezet vezetője nem tud arról, hogy a városban lenne filmklub. „Magyarországon létezik filmklub-finanszírozási program, nálunk viszont ilyen pályázási lehetőség egyelőre nincs. Mindenki tudja, hogy a filmklubműködtetés sosem volt és nem is lesz kifizetődő tevékenység, mindig néhány személy lelkesedésén múlott. Erdélyben tudomásom szerint egyetlen önkormányzat vagy civil szervezet sem finanszírozott ilyen jellegű programokat. Nem csodálkozom, hogy a filmklubok rendre bezárnak, úgy látszik, az intimebb hangulatú mozizási élményre ma már nincs igény” – fejtette ki Szántai.
Gyergyai Csaba
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.