Előadások várban, utcán, múzeumban, templomban

•  Fotó: Krónika

Fotó: Krónika

Elkezdődött a 13. Nagyszebeni Nemzetközi Színházfesztivál Talán nem túlzás azt állítani, hogy a következő tíz napon Nagyszeben válik a színházművészet világának fővárosává, hiszen a szervezők szerint ez Európa harmadik legnagyobb ilyen jellegű rendezvénye.

2006. május 26., 00:002006. május 26., 00:00

A legrangosabb romániai színházi seregszemlére, az idei, tizenharmadik alkalommal megrendezett nemzetközi színházfesztiválra a szervezők a világ hetvenkét országából – többek között Japánból, az Egyesült Államokból, Ausztráliából, Dél-Koreából, Iránból és számos európai államból – várnak társulatokat. A színpadi előadásokkal és más kísérő rendezvényekkel – koncertekkel, könyvbemutatókkal, konferenciákkal – együtt több mint háromszázötven esemény zajlik a csütörtökön kezdődött és június 4-éig tartó nagyszebeni fesztiválon. Jövőre Nagyszeben lesz Európa Kulturális Fővárosa: a mostani fesztivál a 2007-es szebeni rendezvénysorozatok egyfajta nyitányja. A nagyméretű eseménydömpingbe a város és környéke is bekapcsolódott, így a fellépések negyvenhárom helyszínen zajlanak majd. Erre az időre nemcsak a szokványos helyszínek, vagyis színház- és előadótermek, hanem az utcák, terek, múzeumok, templomok is a színpad világot jelentő deszkáivá válnak.
Az Együtt!? mottóval meghirdetett idei seregszemle a Samuel Beckett-centenárium jegyében zajlik: a Godot-ra várva című Beckett-darabot három társulat előadásában tekintheti meg a közönség. A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Godot-előadását Tompa Gábor rendezte – ez egyébként a fesztivál egyetlen magyar nyelvű előadása –, a helyi Radu Stanca Nemzeti Színház produkcióját Silviu Purcãrete, a németországi Athanor Színház Godot-változatát pedig David Esrig állította színpadra.
A fesztivált hivatalosan a Cartago együttes csütörtöki szabadtéri koncertje nyitotta meg, amelyet a World Upside Down... Feet on the Ground (Fejre állt világ... Két lábbal a földön) című produkció követett, a franciaországi Pasagers Társulat előadásában. A nemzetközi színházi seregszemle szervezésén több mint ezer ember dolgozik, a fesztivál összköltsége meghaladja a 250 milliárd régi lejt.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 16., szerda

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata

Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata
2025. július 15., kedd

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten

Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.

Erdélyi dokumentumfilmek versenyeznek idén a 25. Filmtettfeszten
2025. július 14., hétfő

Legyen a színház a város kulturális központja – Horváth Hunor, a temesvári magyar társulat új igazgatója terveiről

Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.

Legyen a színház a város kulturális központja – Horváth Hunor, a temesvári magyar társulat új igazgatója terveiről
2025. július 13., vasárnap

Élő téka: felidézik a Szent Anna-tó körüli nemzetközi performansz fesztiválokat

A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.

Élő téka: felidézik a Szent Anna-tó körüli nemzetközi performansz fesztiválokat
2025. július 09., szerda

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában

A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában
2025. július 08., kedd

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére

Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére
2025. július 07., hétfő

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban

Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban
2025. július 05., szombat

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás

Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás
2025. július 05., szombat

Kulturális „magyar–magyar csúcs”: anyaországi kollégájával tárgyalt az RMDSZ minisztere

Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.

Kulturális „magyar–magyar csúcs”: anyaországi kollégájával tárgyalt az RMDSZ minisztere
2025. július 02., szerda

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban

A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban