2007. április 05., 00:002007. április 05., 00:00
A felnagyított archívpozitívok által Székelyuvarhelyt, valamint akörnyékbeli települések lakóit,világát, szokásrendszerét, viseletétismerhetjük meg, nyomon követhetjük a társadalmi,politikai, gazdasági, vallási, kulturális,szokás- és viseletbeli változásokat. Amonarchiabeli fürdőző polgároktól a hatvanasévek pionírfelvonulásán át anapjainkban is divatos kórustalálkozókig sokmindent örökítenek meg ezek a képek.
Az előtérben azok a fotókláthatóak, amelyeket idős Kováts Istvántanulóként, a város első hivatásosfényképészével, Ferentzy Lukáccsalegyütt készített. Kováts István amestervizsga megszerzése után, az 1910-es évekelején a Ferentzy-féle műterem alapítótársalett, amint ezt a képeken olvasható Ferentzy–Kovátsfeliratok is bizonyítják. Később az idősödőés a fényképész szakmában egyrenagyobb hírnévre, elismertségre szert tevőKováts István az egész műtermet megvásárolta.
Egy külön terembenbetekintést nyerhetünk abba is, hogy hol és hogyankészültek ezek a korabeli fotográfiák.Feltűnik a 100 éves napfényműterem, valamint a mégkézi, levegőfújtatós, nagyméretűfényképezőgép.
Kováts István elsősorbanszolgálati szakfényképészkénttevékenykedett, ugyanakkor rengeteg riportkép találhatógyűjteményében: kiállításokról,sporteseményekről, termékbemutatókról.Nemcsak Székelyudvarhelyen, hanem a várost övezőközelebbi, távolabbi falvakban, valamint a HaázRezsővel folytatott néprajzi gyűjtőutak során isrendszeresen fényképezett. Egy ilyen alkalommalkészítette az ifjú Bartók Bélárólazt az egész alakos műtermi fotográfiát,amelyen gyergyói népdalgyűjtő körútjaközben örökítette meg a zeneszerzőt.
A műterem vezetését anegyvenes évek elejétől ifjú KovátsIstván vette át, aki 3 évig a nagyszebeni EmilFischernél tanult, ott egészítette ki azédesapjától ellesett mesterségbelifortélyokat. Ifj. Kováts rövidesen igazimédiafényképésszé vált, őörökítette meg a város mindennapi ügyes-bajosdolgait, őt hívták a fontos, de a kevésbéjelentős események rögzítésére is.Az ő fotói képezik a tárlat törzsanyagát,rengetek tablóképet, családi éscsoportképet, esküvői fotót készített.Portrék sorozatát láthatjuk 1952-ből, amikor afényképésznek körülbelül másfélhét alatt kellett több falu lakosságáróligazolványképet készítenie aközigazgatási nyilvántartás számára.A hatvanas évektől már a Kováts családis a mechanikus gépekre vált, ezentúl acelluloid alapú filmeket kezdik használni. Ekkortólkapcsolódott be a műtermi munkába Kováts Árpád,aki ma is fenntartja a műtermet. Az utolsó teremben márnéhány digitális géppel készítettfelvétel mutatja be a mai Székelyudvarhely arcát.
A fotók nemcsak a képenszereplő emberekről, tájakról, eseményekrőltanúskodnak, hanem a készítőikről is. A többszáz felvétel igazolja a fényképészeklokálpatriotizmusát, és nagymértékbensegít Székelyudvarhely és környékemúltjának megismerésében. A Kovátsfényképészek meg tudták ragadni az adottkorra jellemző hangulatokat, látványokat, részleteket.A tárlat igazi kuriózum a külföldi ésmagyarországi látogatók számáraegyaránt.
Kovács Árpád, Vass Melánia
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.