Fotó: MTI
2008. június 03., 00:002008. június 03., 00:00
A katolikus hitre áttért Fejtõ Budapesten végezte egyetemi tanulmányait, marxista szemináriumokat tartott, a mozgalom hozta össze József Attilával is, akinek tehetségét elsõk közt ismerte fel. 1932-ben egy évre börtönbe került, tanulmányait meg kellett szakítania. A kommunista mozgalommal hamarosan szakított, a marxizmus liberálisabb változatához, a szociáldemokráciához viszont – ha kritikusan is – egész életében hûséges maradt, konzervatív liberális szocialistának vallva magát.
József Attilával közösen megalapította a Szép Szó címû folyóiratot, amelynek 1938-ig szerkesztõje volt, amíg egy cikke miatt osztályellenes izgatás vádjával pert nem indítottak ellene. A letartóztatás elõl Párizsba menekült, ahol élete végéig maradt.
A második világháborúban részt vett a francia ellenállásban, Magyarországon maradt családját megölték. A háború után a nagyköveti tisztséget betöltõ Károlyi Mihály bizalmasaként dolgozott, Rajk László letartóztatása után tisztségérõl tiltakozásul lemondott, Rajk kivégzésekor nagy cikkben leplezte le a per hamis indítékait. 1956-ban, a forradalom leverése után döntõ szerepe volt abban, hogy a francia értelmiség hitelesen tájékozódhatott a történtekrõl. 1974-ig az AFP francia hírügynökségnél dolgozott a keleti tömb ügyeinek kommentátoraként. A kommunista mozgalomról és világpolitikai kérdésekrõl írott mûvei a tényekre építve bírálták a „tábor” ideológiáját és politikai gyakorlatát.
Fejtõ Ferenc 1989 júniusában, Nagy Imre és társai temetésére tért elõször vissza Magyarországra 42 év után. Munkásságát számos díjjal ismerték el: a francia Becsületrend lovagja lett, megkapta a francia Nemzetgyûlés irodalmi díját, Pulitzer-emlékdíjjal, majd Európa-díjjal tüntették ki. 2003-ban Széchenyi-díjat, 2004-ben a Magyar Köztársaság Érdemrendjének Nagykeresztjét, 2005-ben Nagy Imre Érdemrendet kapott.
MTI
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.