2008. augusztus 08., 00:002008. augusztus 08., 00:00
Az Országos Dávid Ferenc Ifjúsági Egylet (ODFIE) kiadásában megjelenő album ajánlója szerint a kiadás a magyar népi kultúra kincseinek feltárását és megőrzését szolgálja, az erdélyi unitárius ifjúság és más felekezetű, szabadelvűen vallásos fiatalok szervezeteként működő ODFIE pedig ezért érzi kötelességének e népi gyűjtés támogatását és népszerűsítését.
A két lemez több mint százötven percnyi haranglábi népzenét rögzített, régi magyar csárdást, csárdást, féloláhost, szökőt, balladát, katonanótát, keservest, régi kántálót, katonakísérő és halottkísérő éneket egyaránt kínál az érdeklődő zenekedvelőnek. „Nyíltan vagy burkoltan bennük van egy-egy beteljesületlen szerelem, rossz házasság, keserves katonasors, honvágy, öröm és gyász, ünnep és hétköznapi valóság” – olvasható a dalokhoz fűzött ajánlóban.
Az album szerkesztője hangsúlyozza, hogy a lemez a hitelesség hangján szól mindenkihez, hiszen a vízmelléki előadók eredeti előadásmódját próbálták rögzíteni. „Egyszerűség, őszinteség és alázat csendül fel a haranglábi öregek hangján” – vélekedik az összegyűlt anyagot rendszerező lelkész.
Tőkés Lóránt 2005-től ez év májusáig volt a haranglábi unitárius gyülekezet élén, és a korábban néprajzi tanulmányokat is folytató lelkész már odakerülésekor felfigyelt a sajátos dallamkincsre. Mint mondja, a haranglábi öregek régi stílusú népdalokat énekelnek, az újabbakat más dallammal és helyenként más szöveggel. Az albumon hallható harminckét hangfelvétel márciusban készült a haranglábi unitárius paplakon, akkor közel húszórányi anyagot rögzítettek Balogh János, Orbán József, Szilágyi Erzsébet és Balogh György előadásában. A szerkesztéskor a lelkész hangsúlyt fektetett arra, hogy egyaránt megjelenjenek a régi stílusú népdalok és a helyi sajátosságok, bekerüljenek a máshol is ismert és népszerű dalok is, és hogy a haranglábi ember életének egyféle keresztmetszetét nyújtsa a különböző élethelyzetekhez is kötődő zenével. Mindkét lemez esetében ez a koncepció érvényesül, így akár két külön album is lehetne. A népzenei gyűjtés Bárdosi Ildikó, Molnár Miklós és Tőkés Lóránt munkája. A lemezen megszólaló hangszeres zene a híres szászcsávási népi zenekar játéka.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.