Fotó: Krónika
2007. március 21., 00:002007. március 21., 00:00
Saját ösvényen
A Nagyvárad és Kolozsvárközött fekvő Élesd egy évtizede ad otthontnyaranta a fiatal művészeknek, táboruk máraneves művészteleppé nőtte ki magát. Habáregyénenként külön utakon járnak,gondolkodásuk természetes és természetközeli.Az „élesdiek” megjelenésével alapvetőenmegváltozott a korábbi évtizedekre jellemzőerdélyi képzőművészeti gondolkodásmód.Nem a kisebbség fogalmának művészi-társadalmikonstrukciója a fő témájuk, sokkal inkábbegy saját ösvény kitaposása a céljuk.Az Élesdi Művésztelep alkotói különböznekaz utóbbi évtizedek teoretikus, nyugatias magyarországikortárs művészeti életétől is.
A csoport tagjai elsősorban festők,akik olyan képtípusokkal kísérleteznek,amelyekben egybefonódva jelennek meg a XX. századiművészet nagy irányai. Alkotásaikban egyarántmegfigyelhető a figuratív és nonfiguratív,konceptuális és érzéki, ábrázolóés absztrakt, spirituális és mágikus képigondolkodás. Jellemző rájuk az a képalkotóerő, melyet immár nem befolyásolnak a társadalmielőítéletek, a múlt kísértései,a jelen kihívásai és a jövő elvárásai.Ez az erényük, és innen fakad függetlenségükis. Természetelvű ábrázolásaik nemkapcsolódnak a lepusztult és tárgyiasvalóságképhez, nem vállalkoznak aművészet funkcióinak társadalmi kivetítéséresem. Egyéni problematikájuk kiindulópontja avilág festői úton történő megismerése,a festészet felfedezése, megértése. Ehhezpedig – nem véletlenül – Élesden ezernyi témáttalálnak. Képi világuk erőteljesen szubjektívés romantikus, felfedezhetők ugyanakkor műveiken a különbözőanyagokkal, technikákkal, hagyományokkal ésújításokkal folytatott folytonos kísérletezésekis. Az élesdiek úgy elevenítik fel a képhagyományát, hogy bevezetik a nézőt a képszületésébe, az alkotás, a megismerésfolyamatába.
Tájak, másképp
Szász Sándor tájképeinem hagyományos tájábrázolások,csak távoli kapcsolatban állnak a valósággal,az igazi látvánnyal. Sötét tájai azelmúlással szembesítenek, ezt azonban derűsséteszi az életet adó vízesés. Incze Mózesalakjai nonfiguratív gesztusokból kelnek életre.Alkotói eszköztára a lehető legteljesebb, ha ahagyományos táblaképfestészet felőlközelítünk munkáihoz. Módszerei mélyenátélt, alapos felkészültségrőltanúskodnak. Bodoni Zsolt portréi megfestésekorbelülről teremti meg a külső formát. BalázsImre Barna szerkesztetlen, tájszerű képtörténeteicsupán festői elemekből táplálkoznak, mégistalán az ő vásznairól köszön visszaleginkább Élesd valóságos éselképzelt világa. Ez az érzelemgazdag festészetjellemző a sepsiszentgyörgyi Kovács Lehelre, ő azegyedüli a csoportból, aki a szabadban dolgozik, ottalkotja meg egyedi, színes, természethű képeit.Kisméretű vásznait áthatja az egyén ésa természet bensőséges viszonya.
Habár vannak általánosvonások, ezek egyénenként különbözőmódon jelennek meg a festményeken. A Kaszás Rékatájképeiben elhelyezett színes, geometrikus,perspektivikus formák a mai kulturális terepvisszásságaira hívják fel a figyelmet;Hatházi László a táblaképilluzórikus síkrétegeinek problematikájávalkísérletezik, Horváth Roland pedig a tárgyivilágnak kölcsönöz személyes, jelképesés misztikus jelentést.
A művésztelep szobrásztagjai közül Éltes Barna a konvencionálisanyag, a fa használata ellenére konceptuálismunkákat hoz létre, Vértesi Ági pedig ahagyományos mintázás, faragás mellettdöntött. Galambos Éva jól kidolgozott,klasszikusnak mondható szobrászeszközeivelugyancsak a fából bontja ki érzékletestestszobrait.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.