2009. február 02., 00:192009. február 02., 00:19
Hat alkalmazott munkájára nem tartanak igényt február 1-jétől a nagyváradi TVS kábeltelevíziónál, ám a vezetőség csak január 29-én hozta az érintettek tudomására, hogy más munkahely után nézhetnek. „Ennyire megalázva még sosem éreztem magam. Nem az a tény zavar, hogy nem tartanak igényt a munkámra, hanem a mód, ahogyan ezt közölték” – panaszolta Papp Renáta szerkesztő. Elmondása szerint Oana Mudurától, a TVS főszerkesztőjétől decemberi kinevezése óta többször is érdeklődtek a munkatársak arról, hogy várhatóak-e személyi változások, ám ő következetesen tagadta ezt, mondván, senkinek sem kell aggódnia a munkahelyéért. Ennek ellenére a csütörtöki gyűlésen, előzetes bejelentés nélkül egyes munkatársak elé új munkaszerződés megkötéséhez szükséges iratokat tettek, míg másokat arra szólítottak fel, hogy nyújtsák be a felmondásukat.
A felmondást senki sem írta alá – tájékoztatott Cseresznyés Zoltán műszaki igazgató, aki Fejér Iván marketingigazgatóval együtt szintén az elbocsátottak között van.
A napi híradók mellett a TVS heti három alkalommal sugároz félórás magyar nyelvű műsort, de az elbocsátások következtében egyetlen magyar szerkesztő, Szomoru Edina maradt a televíziónál. A leépítésnek nincs etnikai vonzata, hiszen a román műsorok szerkesztőségét is érinti. „Az átszervezést az új, március 1-jétől hatályba lépő műsorszerkezet indokolja, de erről egyelőre korai lenne részleteket elárulnom, majd február végén” – ígérte Oana Mudura.
A TVS váradi stúdiója a Fast Promo kft. tulajdonából ősszel a Net Level kft. és a TVS Oradea kft. tulajdonába került. A stúdió korábban Teszári Zoltán, a leggazdagabb erdélyi magyarnak tartott üzletember cégcsoportjához tartozott, bár formálisan nem az ő tulajdonában volt. Oana Mudura nem volt hajlandó elárulni, ki a stúdió új tulajdonosa, arra hivatkozott, hogy az ragaszkodik névtelenségének megőrzéséhez. A TVS munkatársai úgy sejtik, hogy az adásvétel csupán formális volt, és a stúdiót továbbra is Teszári Zoltán ellenőrzi.
Elsőként Florin Ardelean főszerkesztőt bocsátották el még decemberben, és Cseresznyés Zoltán elmondása szerint a TVS-nél uralkodó állapotok miatt a stúdió négy olyan munkatársa is távozásra készül, akinek nem mondtak fel.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.