A kolozsvári nemzetközi filmszemle (TIFF) szervezői együttműködnek más, hasonló szemléletű európai fesztiválokkal
Fotó: Tiff.ro
Smart7 néven együttműködési hálózatot hozott létre hét európai filmfesztivál - közölte kedden a hálózat egyik alapító tagja, a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) az MTI-vel.
2023. január 10., 17:232023. január 10., 17:23
A hálózat a hasonló célokkal és látásmóddal rendelkező európai filmszemléket kapcsolja össze, hogy közösen tudják alakítani a filmipar és a fesztiválkultúra jövőbeli trendjeit - írta keddi közleményében a TIFF. Az alapítók között található a lengyelországi New Horizons Nemzetközi Filmfesztivál, a portugáliai IndieLisboa Nemzetközi Filmfesztivál, a görögországi Szaloniki Nemzetközi Filmfesztivál, a spanyolországi Filmadrid Nemzetközi Filmfesztivál, az izlandi Rejkjavik Nemzetközi Filmfesztivál, a litvániai Kino Pavasaris Vilnius Nemzetközi Filmfesztivál és a romániai Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál.
A Smart7 a sokszínűség, a befogadás, a fenntartható fejlődés mellett kötelezi el magát - áll a közleményben, amely kitér arra is, hogy hálózatot a Kreatív Európa Program támogatja. Az alapítók a következő két évben több szakmai műhelyt terveznek a fesztiválszervezők számára, és egy közös versenyszekciót is létrehoznak fiatal rendezőknek. A szekció hét filmjét a hálózat összes fesztiválján bemutatják, az 5000 eurós fődíjat pedig egy héttagú zsűri ítéli oda, melyben mindegyik ország képviselteti magát.
Bejelentették a a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) jövő évi kiadásának időpontját a szervezők: a korábbi években megszokott időponthoz képest valamivel később, a június 9. és 18. közötti időszakra tervezik a szemlét.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
szóljon hozzá!