Fotó: Biró István
„Ezúttal úgy tűnik, a dokumentáció mind a műszaki paraméterek, mind az összeg tekintetében megfelel az elvárásoknak, és egyedüli pályázók lévén, a pályázat elbírálásával foglalkozó bizottság ki is jelölheti őket munkavégzőnek” – tájékoztatta lapunkat Boros János alpolgármester a pályázati dokumentáció bemutatását követően. A benyújtott dokumentációt még át kell vizsgálniuk a városháza alkalmazottjainak, egy héten belül pedig kihirdethetik a pályázat nyertesét.
Az ajánlattevők 120 nap alatt végeznék el a szükséges méréseket, állítanák össze a szükséges tanulmányokat, illetve a restaurálási tervet. Boros János tájékoztatása szerint a munkálatok fejében igényelt összeg súrolja a kiírás 127 ezer lejes felső határát, vagyis megközelítőleg 40 ezer euróba kerül majd a városnak a restaurálási tanulmányok és terv elkészíttetése.
A Part of Art Alapítvány végezné a képzőművészeti tartozékok – a bronz szoboralakok, a talapzat kőborítása – restaurálási dokumentációjának elkészítését, az Utilitas pedig a talapzat műszaki felújításának dokumentumait, illetve a kutatás-tervezés ideje alatt a szobor biztonságát szavatoló állványzatot készítené el. „Természetesen a vezető pályázó az alapítvány, hiszen a szoboregyüttes igazi értékei a képzőművészeti tartozékok” – válaszolt a Krónika kérdésére Kirizsán Imola, az Utilitas ügyvezető igazgatója. Kirizsán úgy véli, a kutatáshoz és tervezéshez még hozzáadódik a különböző tervezési szakaszok jóváhagyási ideje, így akár 6–8 hónapra is szükségük lehet a munka befejezéséhez.
A Mátyás-szoborcsoport és két másik köztéri alkotás restaurálási dokumentációjának elkészítésére múlt évben is hirdetett pályázatot a városháza. Ekkor ugyancsak a Part of Art és az Utilitas jelentkezett, azonban a főtéri műemlék feljavításához szükséges tanulmány elkészítéséért igényelt összeg szinte kimerítette a három szoborra elkülönített keretet, a városháza ezért nem fogadhatta el a pályázatot. Kirizsán Imola szerint a tavalyi és idei ajánlatot nem lehet összehasonlítani, korábban mások voltak a kiírási feltételek. „Idén már csak a főtéri szobor restaurálásához szükséges tanulmányokra különítettünk el egy, a múlt évihez képest megnövelt összeget” – magyarázta az alpolgármester.
Boros János szerint a tanulmányok elkészítése után felkészülnek a restaurálási munkálatok elvégzésére, amelyben a román és a magyar kormány anyagi támogatására is számítanak. Erről egyébként a 2006-os román–magyar együttes kormányülésen is elvi egyezség született.
L. L.
Díjazott magyar erő
„A magyar erőt mintázta a király alakján, a paripán, a mellékalakokon, azt faragta kőbe, a talapzat zömök bástyaköröndjébe, azt öntette bronzba és koszorúzta meg az egészet arany babérkoszorúval, mely a páncélos Mátyás födetlen fején ragyog” – ezekkel a szavakkal gratulált a szoboravatót követően a Budapesten megjelenő Művészet című korabeli folyóirat. Fadrusz János szobrászművész alkotását 1902-ben helyezték el Kolozsvár főterén, a gótikus stílusú Szent Mihály-templom mellett. Az alkotás elnyerte az 1900. évi párizsi világkiállítás szobrászati nagydíját, ma az ötödik helyen áll az UNESCO műemlékszobor-jegyzékén. A szobor jelenlegi állapota megromlott, a talapzat több köve kilazult és levált.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.